Sprawozdanie z działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliana Tuwima w Brzezinach za 2015 r.

Brzezińska Biblioteka w 2015 r. skończyła 90 lat, a Oddział dla Dzieci 60. Patrząc na 90 lat działalności uświadomimy sobie jak długą drogę przebyliśmy. To czas, który wymagał od nas wszystkich wysiłku na rzecz czytelników. To tysiące opracowanych i udostępnionych zbiorów, udzielonych informacji. To codzienne kontakty z mieszkańcami. Zmieniały się warunki i narzędzia pracy. Dziś trudno sobie wyobrazić Brzeziny bez Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Tuwima w Brzezinach działa w oparciu o ustawę z dnia 27 czerwca 1997 r, o bibliotekach oraz Statut Miejskiej Biblioteki Publicznej nadany Uchwałą Rady Miasta Brzeziny Nr XXVI/2/2001 z dnia 30 stycznia 2001 r. w sprawie nadania Statutu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzezinach.

Biblioteka jest placówką kultury, której zbiory stanowią dobro narodowe oraz służą zachowaniu dziedzictwa narodowego. Biblioteka organizuje i zapewnia dostęp do zasobów dorobku nauki i kultury polskiej oraz światowej. Prawo korzystania z bibliotek ima charakter powszechny na zasadach określonych w ustawie. MBP w Brzezinach stanowi samodzielną jednostkę organizacyjną otwartą na współpracę z instytucjami i organizacjami w środowisku, a także poza nim. Zaspokaja potrzeby czytelnicze, informacyjne i kulturalne w szerokim rozumieniu tego słowa.

W 2015 r. podobnie jak w latach ubiegłych placówka pełniła zadania biblioteki powiatowej – koordynując m.in. pracę 6 bibliotek gminnych działających na terenie powiatu brzezińskiego.

Powiat działając w porozumieniu z Miastem Brzeziny przeznaczył na realizację tego zadania 12 tyś zł. rocznie.

W ramach podstawowych zadań biblioteka pozyskała dodatkowe pieniądze na zakup książek z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek” w kwocie 11300 zł. Wybór tytułów był prowadzony zgodnie z zapotrzebowaniem czytelników oraz po dokonaniu analizy najbardziej poczytnych tytułów w oparciu o rankingi prowadzone przez fachowe czasopisma bibliotekarskie. Zakupu dokonywano w hurtowaniach książek, bezpośrednio w wydawnictwach lub drogą internetową. Zbiory były opracowywane na bieżąco. Warto nadmienić, iż w 2015 r. biblioteka wzbogaciła swoje zbiory o 730 woluminów. Biblioteka nie pobiera opłat za zapisywanie oraz za korzystanie z dostępu do Internetu. Wszyscy zainteresowani mogli korzystać z katalogu online. Można było je także zamówić elektronicznie. Czytelnicy mają możliwość telefonicznego przedłużenia terminu zwrotu wypożyczenia książki. Osoby niepełnosprawne, samotne lub w podeszłym wieku mogły liczyć na dostarczenie książek bezpośrednio do miejsca zamieszkania. Biblioteka stosowała środki perswazji w stosunku do czytelników zwlekających ze zwrotem książek, wobec najbardziej opieszałych nakładano niewielkie kary finansowe.

O prowadzonej działalności informowaliśmy na stronie internetowej (www.mbp-brzeziny.eu), jak również na stronie Urzędu Miasta Brzeziny oraz na stronie Region Kultury – serwis informacji kulturalnych województwa łódzkiego.

Księgozbiór biblioteki liczył blisko 64065 woluminów, z czego większość stanowiła literatura piękna. Na bieżąco prenumerowano 27 tytułów czasopism. Czytelnicy biblioteki to w większości uczniowie i studenci, którzy stanowili 70 % ogółu czytelników.

Na koniec 2015 r. w naszej bibliotece było zarejestrowanych 2434 czytelników, którym wypożyczono 30. 007 książek i udostępniono na miejscu 4672 książek i czasopism.

Dla zaspokojenia szczególnych potrzeb naszych czytelników sprowadzano książki w ramach wypożyczalni międzybibliotecznych z bibliotek uniwersyteckich – najczęściej z Łodzi, Warszawy, Torunia, Krakowa. W ubiegłym roku podobnie jak w latach poprzednich prowadzona była komputerowa obsługa czytelników, możliwa dzięki programowi bibliotecznemu SOWA, którym dysponujemy.

Prowadzone były prace przy tworzeniu bibliografii regionalnej dokumentującej życie społeczne i kulturalne miasta i powiatu. Biblioteka współpracowała m.in. ze szkołami, przedszkolami, Muzeum Regionalnym, Stowarzyszeniem Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Naszym Dzieciom”, Świetlicą Środowiskową Świetlik.

Z bogatej oferty szczególną uwagę zasługiwała działalność wystawiennicza. Były to głównie wystawy edukacyjne, popularyzujące dorobek sławnych ludzi, najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce i na świecie, upamiętniające rocznice narodzin i śmierci pisarzy. Na bazie tych wystaw odbywały się prelekcje, wycieczki i dyskusje tematyczne, lekcje biblioteczne dostarczające informacji o zbiorach, ofercie biblioteki i jej funkcjonowaniu. Wszystkie te wydarzenia są bogato ilustrowane zdjęciami na stronie internetowej biblioteki, na którą serdecznie Państwa zapraszam.

Biblioteka poświęciła wiele czasu i uwagi najmłodszym czytelnikom, zapewniając im ciekawe formy pracy i zabawy integracyjne, kontynuowała akcję czytania dzieciom, upatrując w nich przyszłych swoich czytelników. W ubiegłym roku, podobnie jak w latach poprzednich gościliśmy wiele znanych osób np. Wojciech Widłak autor Wesołego Ryjka, Pana Kuleczkę, powszechnie znanego z mediów dyrektora warszawskiego ZOO, ornitologa i podróżnika Andrzeja Kruszewicza. Zorganizowaliśmy wystawę „Dolina Skrzatów”, która została wyemitowana w TVP 3 I Teleexpresie. Na bieżąco organizowaliśmy we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Łodzi wystawy. Organizowaliśmy konkursy plastyczne. W każdy piątek odbywały się warsztaty wyrobów rękodzielniczych. W czwartki odbywały się zajęcia pod hasłem „Poranki z biblioteką”. Odbywały się spotkania o charakterze biblioterapeutycznym.

Zapewniamy naszym czytelnikom bezpieczne i edukacyjne spędzenie ferii zimowych i wakacji. Corocznie uczestniczymy w Dniach Brzezin i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. O naszych planach, spotkaniach, wystawach informowaliśmy na bieżąco w gazecie lokalnej BIS.

Przy okazji pragniemy podziękować władzom miasta, Panu Burmistrzowi Marcinowi Plucie, Radnym za przekazanie pieniędzy na zakup mebli do Oddziału dla Dzieci. Dzięki wyposażeniu w kolorowe meble, stoliki, krzesła, kanapę Oddział stał się przyjaznym miejscem, gdzie nasi najmłodsi czytelnicy zaglądają coraz częściej i chętniej. Kolorowa przestrzeń dała możliwość podjęcia dodatkowych działań na rzecz naszych małych czytelników.

Na zakończenie pragnę Państwu jeszcze raz serdecznie podziękować za współpracę w 2015 r. za przychylność i życzliwość, z którą spotkałam się w środowisku Radnych.

Dziękuję Państwu za uwagę.

Dodatkowe wiadomości