Koraliki w bibliotece

Zapraszamy na wystawę biżuterii koralikowej z Pracowni Miodosytnia. Zanim zrodziła się fascynacja koralikowa jako nastolatka tworzyła autorka biżuterię ze wszystkiego, co nie uciekało. Były więc naszyjniki z pestek jabłek, z kukurydzy, z nasionek papryki, z makaronu i kawałków kości…To było dawno temu na Dolnym Śląsku, w małym miasteczku lężącym w kotlinie pomiędzy Górami Sowimi a Kamiennymi.

 

„Gnając za miłością do mojego obecnego męża trafiłam w Bieszczady. Ukochany pomógł mi odnaleźć szkołę moich marzeń-Uniwersytet Ludowy we Wzdowie. Dzięki tej szkole zostałam instruktorem rękodzieła artystycznego.” mówi artystka. Nauczyła się tkać, wyplatać z wikliny, dziergać koronki…
Właśnie w Uniwersytecie dwanaście lat temu znajomy pokazał Jej jak robić proste bransoletki na indiańskich krosnach do tkania koralikami… Doskonaliła się w koralikowaniu na warsztatach prowadzonych przez mistrza z Ukrainy Andrieja Bobyka.
Umarła z zachwytu, kiedy pierwszy raz zobaczyła tradycyjną KRYWULKĘ ŁEMKOWSKĄ. Okazało się, że biżuteria koralikowa jest częścią historyczną Karpat i Bieszczad. Wspomniana wcześniej Krywulka była elementem ubiory kobiet Łemkowskich, SYLIANKI natomiast nosiły Bojkinie. Odkrycie powiązań koralikowych z historią regionu i jego tradycją było wielką inspiracją Jej dalszej pracy. Szukała tradycyjnych wzorów i wszelkich informacji dotyczących karpackiej biżuterii koralikowej…dołączył do Niej mąż…
Fascynacja trwa do dziś. W oparciu o zdobyte przez lata umiejętności i chęć dzielenia się tym z innymi w ubiegłym roku powstała firma PRACOWNIA MIODOSYTNIA. Zajmuje się ona produkcją i sprzedażą biżuterii koralikowej(tej tradycyjnej-etnicznej, ale i współczesnej inspirowanej dawnymi wzorami), prowadzeniem warsztatów rękodzielniczych oraz prezentacjami multimedialno-sensorycznymi dotyczącymi rękodzieła.

Więcej informacji

Galeria zdjęć

Tight
Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email