O Tatrach w bibliotece

  • Post category:Aktualności

Po raz kolejny do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzezinach przyjechał przedstawiciel Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Tym razem okazją był Światowy Dzień Turystyki, a prelekcja miała charakter historyczny. Odbiorcami byli uczniowie brzezińskiego gimnazjum i liceum.

Krzysztof Pietruszewski – prezes Łódzkiego Oddziału PTT opowiadał o początkach turystyki w Tatrach, gdzie w XIX wieku rozpoczęła się na ziemiach polskich turystyka w ogóle. Mowa był m.in. o sposobie podróżowania i ówczesnej bazie noclegowej. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie jest najstarszą organizacją turystyczną w naszym kraju, a powstało w 1873 r. W czasie prezentacji nie zabrakło dla kontrastu także projekcji filmu ukazującego współczesną turystykę górską. O jej skali może świadczyć fakt, że 15 sierpnia tego roku rekordowa ilość osób odwiedziła Zakopane – 40 tysięcy.
Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego ma w zanadrzu także wiele innych prelekcji m.in. o wielkich dolinach tatrzańskich, o wypadkach tatrzańskich, historii narciarstwa czy powstaniu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Prezentowane były one nie tylko w Łodzi i okolicach, ale także w Bielsku, Kaliszu, Poznaniu, czy Warszawie.