Po co Polakom biblioteki?

Mamy przyjemność poinformować, że 19 września 2012 roku został opublikowany raport „Po co Polakom biblioteki?”, przygotowany po trzech latach działania Programu Rozwoju Bibliotek – wspólnego przedsięwzięcia Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Raport przedstawia korzyści, jakie mieszkańcom małych miejscowości przynoszą biblioteki publiczne, które – tak jak my – biorą udział w Programie Rozwoju Bibliotek (jest ich w całej Polsce ponad 3300). Wyniki badań pokazują również, jak dynamicznie modernizują się polskie biblioteki, przyczyniając się do wyrównywania szans rozwojowych oraz wzmacniania kapitału społecznego.

Do bibliotek uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek przychodzi ponad 2,5 miliona ludzi. Dla młodych osób biblioteka to przede wszystkim miejsce, gdzie mogą ciekawie spędzić wolny czas. Oglądają tu filmy, dyskutują o książkach, mogą wziąć udział w warsztacie fotograficznym czy kółku teatralnym. Korzystają też z zasobów bibliotek przygotowując się do zajęć szkolnych. Dorośli dzięki bibliotekom mają możliwość załatwiania wielu codziennych spraw – szukają w Internecie potrzebnych informacji, korzystają z bankowości elektronicznej, kontaktują się ze znajomymi i rodziną, czy rozliczają PIT. Niemal 100 tysięcy mieszkańców małych miejscowości wykorzystuje komputery w bibliotekach poszukując pracy – piszą życiorysy, listy motywacyjne, wysyłają maile do pracodawców. Dla seniorów biblioteki są bardzo często źródłem informacji o zdrowiu. Uczą się tu również obsługi komputera. Przynoszą także do bibliotek materiały dokumentujące historię lokalną, które dzięki digitalizacji zostają utrwalone, a po publikacji w Internecie ma do nich dostęp każdy, niezależnie od miejsca pobytu. W ten sposób wzmacnia się także poczucie lokalnej tożsamości i przywiązania do małej ojczyzny. 

Biblioteki są nie tylko ważnym miejscem promocji kultury i dostępu do książek. Stają się tak potrzebnym zwłaszcza w małych społecznościach miejscem spotkań – przyjaznym, otwartym dla wszystkich. Rośnie rola bibliotek w rozwoju nowoczesnego społeczeństwa cyfrowego. Raport „Po co Polakom biblioteki?” pokazuje, że niemal 250 tysięcy ludzi (37% użytkowników komputerów w bibliotekach uczestniczących w PRB) właśnie w bibliotece po raz pierwszy skorzystało z Internetu.

Pozytywne zmiany, które zachodzą w bibliotekach publicznych, nie byłyby możliwe bez zaangażowania władz lokalnych – organizatorów bibliotek. Cieszę się, że nasza biblioteka jest częścią tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia

Zachęcamy do zapoznania się z informacją:

 

http://www.biblioteki.org/maszap/

 

Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie, dzięki któremu biblioteki lepiej służą mieszkańcom małych miejscowości. W swojej najbliższej okolicy potrzebują oni miejsca, gdzie mogą zdobyć potrzebne informacje, wziąć udział w spotkaniu z ciekawą osobą, wspólnie obejrzeć film, nauczyć się czegoś nowego, spędzać wolny czas. Takim miejscem jest biblioteka publiczna. Dzięki PRB biblioteki mogą wzbogacać i poszerzać ofertę dla mieszkańców małych miejscowości.

 

PO_CO_POLAKOM_BIBLIOTEKI_plakat_A3