Jak przez wieki obserwowano niebo, nowa wystawa w bibliotece

Lunety 001 300x200 - Jak przez wieki obserwowano niebo, nowa wystawa w biblioteceOd 5 kwietnia można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezinach niezwykłą wystawę ukazującą historię obserwacji nieba od prostych przyrządów przeziernikowych, poprzez lunety, aż po kosmiczne teleskopy.
Wystawa sięga jeszcze okresu starożytności ukazując dawne zegary słoneczne. Następnie eksponaty wiodą nas poprzez czasy Kopernika, który „ruszając z posad ziemię” używał do sformułowania swych twierdzeń trzech prostych przyrządów. Prawdziwa rewolucja w obserwacji nieba przyszła jednak dopiero w czasach Galileusza, kiedy wynaleziono lunetę. Po kilku latach używali jej już polscy astronomowie. Sławny Jan Heweliusz budował długie nawet na 40 metrów. Później przyszedł czas teleskopów i astrokamer służących do fotografowania nieba. Najpiękniejsze zdjęcia odległych galaktyk powstały jednak dopiero po wprowadzeniu teleskopów kosmicznych.
O tych wszystkich ciekawych historiach  można poczytać na wystawie w brzezińskiej bibliotece, a swoistymi ilustracjami tej historii są liczne eksponaty m.in. zabytkowe lunety, teleskopy i  astrokamery. Niektóre z eksponatów może również samodzielnie przetestować m.in. modele lunet Galileusza i Jana Keplera oraz teleskop Newtona, które skierowano na „sztuczny nieboskłon”.
Jako pierwsi z tą niezwykłą wystawą zapoznali się uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Blisko Ciebie”. Miejska Biblioteka zaprasza wszystkich do obejrzenia tej ciekawej ekspozycji, która będzie prezentowana w Brzezinach do 29 maja. Grupy zorganizowane mogą się kontaktować pod numerem telefonu  46-874−21−93.
Fotografie z wystawy