Wielka „Doświadczalnia” w bibliotece

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezinach zagościła niezwykła, interaktywna wystawa z dziedziny fizyki i matematyki pt. „Doświadczalnia”. Przygotował ją dr Maciej Kluza z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, skąd też pochodziła prezentowana wcześniej w brzezińskiej bibliotece wystawa pt. „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”.
„Doświadczalnia” łączy wybrane eksponaty z trzech wystaw Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Nauki dawne i niedawne”, „Świat zmysłów” oraz „Wszystko… jest liczbą”. Wystawa ta adresowana jest do odbiorców w różnym wieku, a dzięki odpowiedniemu doborowi stanowisk może pomóc w realizacji programu nauczania szkolnego. Przy pomocy prezentowanych eksponatów widz m.in. odkrywa tajniki funkcjonowania narządów zmysłów. Możemy się tu też dowiedzieć w jaki sposób zmysły oszukują nas oraz jak my możemy oszukać nasze zmysły. Dowiemy się tu np. jak się tworzy hologram,czy widzimy prawidłowo barwy, jak światło wpływa na kolory przedmiotów, jak to możliwe, że patrząc w lunetę widzimy otwór w znajdującej się w pobliżu ręce, czy jak czarno-biała tarcza wskutek ruchu nabiera barw. Możemy spróbować też napisać swoje imię patrząc w lustro, obejrzeć animowany film z rysunków, rozłączyć „magiczne kajdanki”, czy rozwiązać geometryczną „łamigłówkę”. Wszystkie eksponaty możemy dokładnie obejrzeć biorąc je w ręce, dzięki czemu nauka fizyki, czy matematyki jest znacznie ciekawsza.
O randze tej interaktywnej wystawy świadczy fakt, że Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego to jedna z najznakomitszych placówek muzealnych w Polsce. Siedzibą muzeum jest Collegium Maius, czyli najstarszy budynek uniwersytecki w Polsce, przekazany na cele dydaktyczne w 1400 r. przez króla Władysława Jagiełłę. W Brzezinach te niezwykłe eksponaty z Krakowa będzie można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej do połowy grudnia.
Fotografie z wystawy w dziale „Galeria”

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email