Minęło 80 lat od pamiętnego 1939 r.

W bieżącym roku przypada 80 rocznica wybuchy II Wojny Światowej. W związku z tym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przygotowało wystawę pt „Wrzesień 1939 r – pamiętamy.”. Od 4 kwietnia można ją już zobaczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezinach.

Składa się na nią kilkanaście plansz, gdzie ukazane są najważniejsze informacje związane z 1939 r. począwszy od wydarzeń, które zapowiadały wybuch II Wojny Światowej, aż do momentu kapitulacji wojsk polskich. Szczególną uwagą poświęcono tu działaniom wojennym na obszarze obecnego województwa łódzkiego. Wystawa oprócz opisów zawiera także liczne zdjęcia i skany dokumentów z tego okresu.

Jest to już piąta ekspozycja jaką naszej bibliotece wypożyczyło Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. – Wcześniej eksponowaliśmy wystawy dotyczące Legionów polskich, drogi Narodu polskiego do odzyskania Niepodległości, powstania styczniowego oraz sprawy polskiej na Konferencji Paryskiej – informuje Maria Mroczkowska z Czytelni dla Dorosłych. Kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowych Pan Konrad Czernielewski opowiadał także czytelnikom naszej biblioteki ciekawostki związane z życiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Tadeusza Kościuszki.

Pierwszą grupą, która obejrzała nową wystawę byli uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzezinach. Zapraszamy kolejne grupy i indywidualnych czytelników do zapoznania się z tą ciekawą wystawą łódzkiego muzeum, tym razem dotyczącą „Września 1939 r.”.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email