Wakacje 2019 z biblioteka w Brzezinach

Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzezinach zaprasza w czerwcu na spotkania poświęcone Barbarze Wachowicz — pisarce, reportażystce, autorce biografii wielkich Polaków oraz postaci zasłużonych dla polskiego harcerstwa. Także w kolejne czerwcowe dni, każdy będzie mógł obejrzeć wystawę poświęconą Barbarze Wachowicz oraz przy filiżance herbaty posłuchać fragmentów wywiadu dotyczącego jej życia. Dla grup zorganizowanych przewidziane są interesujące prelekcje w tym temacie. Oddział dla Dzieci zaprasza wszystkich chętnych do odwiedzin.

W czerwcu przypada również Święto Wolnych Książek. Wydarzenie to swą historią sięga roku 2003, a jego celem jest promowanie nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Brzezinach postanowiła w sposób szczególny uczcić to wydarzenia. Przy wejściu do Oddziału dla Dzieci pojawił się regał z książkami, które można wziąć ze sobą domu dając „im drugą szansę” Obok wyeksponowane są też hasła promujące czytelnictwo. W związku z tym wydarzeniem w Oddziale dla Dzieci zaplanowano prelekcje pod hasłem „Rola książki w życiudziecka”, na które serdecznie zapraszamy zainteresowane grupy. Dzieci w naszej bibliotece mogą także znaleźć opiekę w czwartkowe poranki w ramach akcji Czytamy bez mamy, a całe rodziny zapraszamy na czytanie w Piątkowe popołudnia z mamą i tatą”.

Warto tu wspomnieć, że w czasie wakacji wszystkie dzieci mogą spędzać czas wolny w godzinach pracy placówki przez cały okres wakacji. Do dyspozycji małych czytelników jest bogaty księgozbiór, czasopisma dziecięce, kącik zabaw, sala komputerowa i plac, na którym mogą odbywać  się zabawy na świeżym powietrzu.

Wakacje nie mają jednak formy zajęć zorganizowanych, ale placówka jest otwarta na wszystkie dzieci, które chcą się spotkać ze swoją ulubioną panią bibliotekarką i miło spędzić czas. Przez osiem godzin dziennie w czasie pracy biblioteki można w holu, sali komputerowej, jak i w Kąciku Malucha aktywnie spędzać czas. Będzie można grać w warcaby, gry komputerowe.

„Kącik malucha” przeznaczony dla najmłodszych czytelników. „Posiadamy tu zgromadzone książeczki dla maluszków, gry i zabawki” – wyjaśnia Maria Witkowska z Oddziału dla Dzieci MBP. Są tu kolorowe stoliczki, wygodna sofa z półkami i telewizor, gdzie można oglądać bajki. To wszystko ma uprzyjemnić czas dzieci, gdy do biblioteki przyjdą z rodzicami czy dziadkami.
„A przychodzą tu rodzice nawet z 4- miesięcznymi dziećmi i pokazują im obrazki” – informuje Maria Witkowska. Tak zaczyna się ich przygoda z książką w Oddziale dla Dzieci i trwa aż do wieku 15 lat, gdy przechodzą do Oddziału dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzezinach, gdzie zgromadzonych jest w sumie ponad 60 tysięcy książek.

Na miesiąc lipiec planowany jest cykl prelekcji pod hasłem „Sentymentalna podróż szlakiem 24 polskich zamków, a  na miesiąc sierpień planowana jest podróż szlakiem dworków i pałaców ziemi brzezińskiej.

Na każdy dzień pracy biblioteki planowany jest inny zamek, dwór lub pałac, gdzie dzieci będą mogły poznać jego dzieje, narysować go, czy odgadywać historyczne zagadki. Towarzyszyć temu będzie też stosowne wystawy

Z bogatej oferty na szczególną uwagę zasługuje działalność wystawiennicza. Będą to głównie wystawy edukacyjne, popularyzujące dorobek sławnych ludzi, najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce i na świecie, upamiętniające rocznice narodzin i śmierci pisarzy. Na bazie tych wystaw będą odbywać się prelekcje, wycieczki i dyskusje tematyczne, lekcje biblioteczne dostarczające informacji o zbiorach, ofercie biblioteki i jej funkcjonowaniu.

Biblioteka poświęca wiele czasu i uwagi najmłodszym czytelnikom, zapewniając im ciekawe formy pracy i zabawy integracyjne, kontynuuje akcję czytania dzieciom, upatrując w nich przyszłych swoich czytelników.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email