Chcemy promować czytanie rodzinne

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezinach zainaugurowano kolejny etap programu „Mała książka – Wielki człowiek” przygotowanego przez Instytut Książki. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Gościem spotkania był wicepremier Piotr Gliński.
Kampania „Mała książka – Wielki człowiek” ma na celu zainteresowanie czytaniem książek od najmłodszych lat. W jej ramach dzieci w wieku od 3 do 6 lat, które przyjdą z rodzicami do biblioteki otrzymają w prezencie książkę „Pierwsze czytanki”. – Przygotowaliśmy książkę, antologię pięknych tekstów polskich autorów – mówi dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. – To są bardzo różne formy podawcze – wiersze, liryka, są fragmenty epickie, to są krótkie nowelki i tak dalej. Z pięknymi ilustracjami, tym razem nestora polskiej ilustracji, człowieka niebywałego, niezwykłego czyli pana Wilkonia – zapowiada Jaworski.

Poczytaj więcej

Konferencja Instytutu Książki w bibliotece miejskiej (BIS)

11 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Juliana Tuwima Książkę odbyła się konferencja prasowego kolejnej odsłony akcji „Mała Książka – Wielki Człowiek”, w ramach której od 2017 roku rozdano już około 650 tys. książek dla dzieci. Obecnie „Pierwsze czytanki” z wierszami dla dzieci otrzyma 300 tys. polskich przedszkolaków.Gośćmi konferencji był wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, ilustrator Józef Wilkoń oraz ekspert z zakresu edukacji dziecięcej Małgorzata Małyska.  W brzezińskiej bibliotece wicepremiera witała burmistrz Ilona Skipor oraz dyrektor Danuta Bączyńska. Goście zwiedzili też placówkę, która została gruntowanie zmodernizowana właśnie dzięki dotacji z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016 – 2020” przekazanej przez Instytut Książki. Dzięki tym środkom udało się zakupić 270 nowych regałów. Pojawiły się także pasujące do nich nowe biurka oraz stoliki i krzesła  To w czytelni wyposażonej dzięki opisywanemu projektowi w klimatyzację mogła odbyć się konferencja, w której wzięli udział liczni przedstawiciele stacji telewizyjnych i radiowych oraz prasy.

– Rozpoczynamy II etap kampanii „Mała Książka – Wielki Człowiek”, skierowanej do dzieci, rodziców i całych rodzin. Nikogo nie trzeba przekonywać, że czytanie jest bardzo ważne. Dostarcza wiedzy, kreuje wrażliwość i w dłuższej perspektywie świadczy o naszych zasobach intelektualnych i kulturowych. Wszyscy rozwijamy się poprzez czytanie – mówił wicepremier, Piotr Gliński na konferencji w Brzezinach. Zaprezentowano tu „Pierwsze czytanki” przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat z tekstami znanych polskich autorów, m.in. Joanny Papuzińskiej, Wandy Chotomskiej, Czesława Janczarskiego, Michała Rusinka i Jana Twardowskiego oraz ilustracjami obecnego na konferencji Józefa Wilkonia. Zostaną one przekazane do 5,2 tys. bibliotek w całym kraju. Jednymi z pierwszych ich odbiorców były dzieci z miasta i gminy Brzeziny. Wicepremier Piotr Gliński, ilustrator Józef Wilkoń i tegoroczni ambasadorzy akcji – znani aktorzy Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski, po zakończeniu konferencji, czytali bowiem te czytanki dzieciom ze brzezińskich Szkół Podstawowych nr 1, 2 i 3, Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Dużej oraz Przedszkola nr 1. Nie zabrakło też rozdawania autografów i wspólnych zdjęć. Brzezińską bibliotekę tego dnia odwiedzili bowiem wyjątkowi goście.

Zdjęcia z konferencji można obejrzeć w Dziale Galeria

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email