„Z klasyką przez Polskę”


Wspólnie z Polskim Impresariatem Muzycznym odbył się niezwykły koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”, który odbył się 13 września o godz. 18 (piątek) w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Brzezinach. Patronem koncertu była Miejska Biblioteka Publiczna w Brzezinach

Całość programu finansowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt „Z klasyką przez Polskę” to nowa inicjatywa zorganizowana przez Polski Impresariat Muzyczny działający w ramach Instytutu Muzyki i Tańca dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i pod jego patronatem. Do udziału w programie udało się pozyskać tak wybitnych polskich artystów jak Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Ewa Pobłocka, Tomasz Strahl, Piotr Paleczny, Adam Kruszewski, Anna Radziejewska, Władysław Kłosiewicz, Klaudiusz Baran, Jakub Jakowicz, Aleksander Dębicz, Marcin Zdunik, Agnieszka Przymyk Bryła, Robert Morawski, Liliana Stawarz.

Cykl „Z klasyką przez Polskę” rozpoczął się w Brzezinach (BIS)

Z udziałem Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego w piątek w Brzezinach zainaugurowano projekt „Z klasyką przez Polskę”.

Celem tego zadania jest dotarcie do mniejszych miast, miasteczek i gmin z programami muzycznymi poświęconymi muzyce klasycznej. Cykl ten to nowa inicjatywa przygotowana przez Polski Impresariat Muzyczny działający w ramach Instytutu Muzyki i Tańca dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i pod jego patronatem. Pomysł tego zadania należy do znanego tenora Marcina Rudzińskiego, który także obecny był w Brzezinach, gdzie mówił, że jest niezwykle szczęśliwy mogąc powitać uczestników tego inauguracyjnego koncertu.   – Polski impresariat muzyczny ma wspierać organizacją takich koncertów w małych miejscowościach, poprzez angażowanie najlepszych polskich artystów, aby swoim talentem dzielili się także z publicznością w małych miejscowościach,  gdzie nie ma na co dzień łatwego dostępu do najlepszych sal koncertowych – wyjaśniał wicepremier Piotr Gliński. Podczas piątkowego koncertu w Brzezinach inaugurującego program, wystąpili właśnie tacy wybitni artyści: Urszula Kryger –mezzosopran i Paweł Cłapiński – fortepian.

Urszula Kryger – to absolwentka studiów pianistycznych  i wokalnych w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie jest obecnie profesorem. To uczestniczka wielu międzynarodowych konkursów muzycznych, na których otrzymała liczne nagrody m.in. w Konkursie dla Młodych Wokalistów im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. J. Brahmsa w Hamburgu, Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium.

Paweł Cłapiński to absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obecnie  wykłada w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi. Ma w swoim dorobku również liczne nagrody: m.in. dla najlepszego pianisty w IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. K. Jamroz w Busko-Zdroju oraz IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Le Grand Prix de l’Opera w Bukareszcie, czy I nagrodę oraz nagrodę specjalną dla najlepszego pianisty partnera w V Konkursie Wokalnym im. Ignacego Jana Paderewskiego  w Bydgoszczy. Przez prawie dwie godziny artyści wykonywali utwory tak znanych kompozytorów jak Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski, Mieczysław Karłowicz, Władysław Żeleński, a na zakończenie Stanisław Moniuszko.  Nie obyło się też bez bisu. Urszuli Kryger i Paweł Cłapińskiemu podziękowano gromkimi brawami i wręczając lilie.

Wśród uczestników koncertu był m.in. poseł Roman Sasin, starosta Renata Kobiera, przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Bogdański, burmistrz Ilona Skipor oraz Danuta Bączyńska – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliana Tuwima, która była lokalnym partnerem tego przedsięwzięcia. Pierwszego z ponad 100 zaplanowanych koncertów w całej Polsce. Całość programu finansowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email