Nagroda Literacka Nike 2019 dla Mariusza Szczygła

Decyzją Jury pod przewodnictwem prof. Marka Zalewskiego, Nagrodę Literacką Nike 2019 – statuetkę oraz 100 tys. złotych otrzymał Mariusz Szczygieł za zbiór reportaży „Nie ma”. Książka otrzymała także najwięcej głosów w plebiscycie Gazety Wyborczej i zdobyła tegoroczną Nike Czytelników.

Nagroda Nike to polska nagroda literacka za książkę roku przyznawana od 1997. Uznawana jest za jedną z najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jej celem jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Konkurs obejmuje tylko twórców żyjących. Autor nagrodzonej książki otrzymuje statuetkę Nike zaprojektowaną przez Gustawa Zemłę oraz nagrodę pieniężną.

Książki Mariusza Szczygła dostępne są również w naszej placówce. „Na bieżąco staramy się zaspokoić potrzeby czytelnicze wszystkich grup, kupujemy tytuły nominowane do Nike, Paszportów Polityki, posiadamy bogatą oferta dla dzieci w zakresie beletrystyki” – wyjaśnia dyrektor MBP – Danuta Bączyńska. Podstawę działania brzezińskiej biblioteki stanowią bowiem jej zbiory biblioteczne. „Były i są one przedmiotem szczególnej troski naszych pracowników, co przejawia się nie tylko w dbałości o estetykę i stan księgozbioru, lecz również jego systematycznym odnawianiu, a pozyskiwanie nowych wydawnictw następuje poprzez zakup ze środków budżetowych placówki i dotacji celowych z ministerstwa” – dodaje dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzezinach.

Książki autorstwa Mariusza Szczygła dostępne w brzezińskiej bibliotece:
Kaprysik: damskie historie
Zrób sobie raj
Projekt prawda

Książki pod redakcją Mariusza Szczygła:
Antologia polskiego reportażu XX w.T.1 1901-1965
Antologia polskiego reportażu XX w.T.2 1966-2000Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email