Niebawem wystawa w bibliotece pt: Lalka w kulturze Japonii

  • Post category:Aktualności

Niebawem wystawa w bibliotece pt: Lalka w kulturze Japonii

Lalka w kulturze Japonii miała swoje szczególne miejsce, był traktowana jako dzieło sztuki, nadające życiu piękna oraz chroniła przed złymi duchami i chorobami.
Obecnie, laki kojarzą się głównie z okresem dzieciństwa, w Japonii hina ningio są symbolem szczęścia i dobrobytu w dorosłym życiu każdej dziewczynki i stanowią dekorację, nie służą do zabawy.
W dniu 3 marca w domach ustawia się regał nakryty czerwonym suknem, na którym stoją przepiękne lalki, przedstawiające dwór cesarski z dawnych czasów. Hinamatsuri to święto dziewczynek obchodzone w Japonii bardzo uroczyście.
Dzień Dziecka – Kodomo – no – hi, czyli Dzień Chłopca, to czas, w którym w ogrodach ustawia się wysokie maszty , na których powiewają latawce w kształcie karpia. Karp jest symbolem wytrwałości i siły, ponieważ potrafi płynąć pod prąd rzeki. Wspina się po wodospadzie i na szczycie zamienia się w smoka. Oprócz karpi, tylu ile jest chłopców w domu, na specjalnych podestach ustawia się lalki wojowników oraz ich zbroje.
Najstarsze lalki pojawiły się 10 tys. lat temu, wykonane były z gliny i nazywały się Dogu. Symbolizowały dobrobyt i pomyślność, owocne zbiory płodów rolnych oraz szczęśliwy poród. Główne formy to wizerunki kobiet o wydatnych piersiach i szerokich biodrach, były symbolem płodności i pomyślnego połogu.
Na początku naszej ery, od 3- 6 w. pojawiły się gliniane figurki Haniwa o cylindrycznym kształcie, przedstawiające wojowników oraz konie. Towarzyszyły one władcy w jego życiu pozagrobowym. Umieszczano je w kurhanach / zamiast żywych istot /razem z ciałem dostojnika.
Ideogram lalka to połączenie znaku człowieka i formy, dlatego lalkę traktowano jak żywego człowiek, który posiada duszę. Jej zadaniem jest ochrona właściciela, szczególnie dzieci, które są bezbronnymi istotami i trzeba je chronić przed złymi duchami.
W Japonii uważano, że lalki przejmują na siebie chorobę dziecka. Po święcie Hina Matsuri specjalnie wykonane lalki puszcza się z nurtem rzeki, aby zabrały ze sobą wszelkie niebezpieczeństwa grożące dziecku.
Unikalnym zjawiskiem w kulturze japońskiej są lalki Kokeshi. W okresie Edo / VII – VIII w. / zaczęto tworzyć drewniane lalki jako suveniry z uznanych uzdrowisk. Wzory Kokeshi malowane były kolorem czerwonym, który chronił przed chorobami – głównie przed epidemią ospy , która zbierała tragiczne żniwo w tym okresie.
Najstarsze lalki pochodziły z regionu Tohoku, miały one cylindryczny kształt / gęsia szyja /, w środkowej części walca lekko wybrzuszone. Zdobione czerwonymi pierścieniami zachodzącymi na siebie / spiralne linie / oraz motywami roślinnymi.
Dawniej służyły dzieciom do zabawy, zaś obecnie są pożądanym obiektem dla kolekcjonerów z całego świata i dzięki swoim walorom artystycznym ich mistrzowie cieszą się szacunkiem i wielkim poważaniem.
W ostatnich latach produkuje się Kokeshi, które maja wysokość i wagę noworodka i często zamawiane są przez rodziców i dziadków. Stanowią one pamiątkę narodzenia i towarzyszą dziecku przez całe życie.