Wystawa lalek i kimon japońskich

W naszej bibliotece można już oglądać wystawę „Lalka w kulturze Japonii” . Planowany jest też pokaz kaligrafii japońskiej i prelekcja „Japońskie kanony piękna”, którą poprowadzi Masakatsu YOSHIDA.

Na wystawie prezentowanych jest kilkadziesiąt różnego rodzaju lalek oraz tradycyjne japońskie stroje, czyli kimona, których jest w sumie dziesięć. Różnego rodzaju lalki można obecnie zobaczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezinach ponieważ włączyła się ona w obchody 40 Dni Kultury Japonii w Łodzi organizowane z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią.

Warto tu wspomnieć, że lalka w kulturze Japonii miała swoje szczególne miejsce. Najstarsze lalki pojawiły się 10 tys. lat temu, wykonane były z gliny i nazywały się Dogu. W Japonii lalki były traktowane jako dzieła sztuki, nadające życiu piękno oraz chroniące przed złymi duchami i chorobami. Obecnie, lalki kojarzą się głównie z okresem dzieciństwa, są symbolem szczęścia i dobrobytu w dorosłym życiu każdej dziewczynki i stanowią dekorację, nie służąc do zabawy. W dniu 3 marca w japońskich domach ustawia się regał nakryty czerwonym suknem, na którym stoją przepiękne lalki, przedstawiające dwór cesarski z dawnych czasów. Hinamatsuri to święto dziewczynek obchodzone w Japonii bardzo uroczyście. Dzień Dziecka – Kodomo – no – hi, czyli Dzień Chłopca, to czas, w którym w ogrodach ustawia się wysokie maszty, na których powiewają latawce w kształcie karpia. Karp jest symbolem wytrwałości i siły, ponieważ potrafi płynąć pod prąd rzeki. Wspina się po wodospadzie i na szczycie zamienia się w smoka. Oprócz karpi, tylu ile jest chłopców w domu, na specjalnych podestach ustawia się lalki wojowników oraz ich zbroje. Takiego wojownika można oglądać także w Brzezinach. Zapraszamy do obejrzenia wystawy w naszej bibliotece, z której zdjęcia można przejrzeć też w dziale Galeria.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją dotyczącą Barbary i Masakatsu Yoshida w Dzienniku Łódzkim

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email