Olga Tokarczuk odebrała literackiego Nobla

W sztokholmskiej filharmonii odbyła się ceremonia wręczenia Nagród Nobla, podczas której Olga Tokarczuk – piąta polska laureatka w dziedzinie literatury – odebrała dyplom i złoty medal z rąk króla Karola XVI Gustawa. Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za 2018 r.

Na widowni zasiadło 1560 gości – artystów i polityków, dziennikarzy, naukowców, osoby zaproszone przez noblistów. Pierwsze rzędy widowni zarezerwowane są dla rodzin laureatów, członków szwedzkiego rządu i parlamentu. Na samej scenie umiejscowionych jest 90 miejsc, gdzie zasiedli członkowie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, Akademii Szwedzkiej, zarząd Fundacji Noblowskiej oraz laureaci z poprzednich lat. Naprzeciw nich, także na scenie, zasiedli tegoroczni laureaci oraz członkowie szwedzkiej rodziny królewskiej: król Karol XVI Gustaw z królową Sylwia, następczyni tronu księżniczka Wiktoria oraz książę Daniel.

OLGA TOKARCZUK

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie, gdzie się wychowywała. Następnie przeniosła się z rodzicami do Kietrza, gdzie ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzi warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok! Jest to polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, psycholog. Do tej pory została laureatką The Man Booker International Prize 2018 za powieść „Bieguni” oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: „Bieguni” (2008) i „Księgi Jakubowe” (2015).

Powieść „Prowadź swój pług…”, na podstawie której Agnieszka Holland zrealizowała film „Pokot”, znalazła się na liście 100 najlepszych książek XXI w. według „Guardiana”.

Książki autorki w naszej placówce.


20 lat temu nagrodę Nobla odebrała Szymborska

Rocznica śmierci Nobla

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email