Wystawa poświęcona Oldze Tokarczuk w brzezińskiej bibliotece

W Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej można już oglądać wystawę poświęconą tegorocznej, polskiej laureatce nagrody Nobla – Oldze Tokarczuk.

20191217 121812 1024x768 - Wystawa poświęcona Oldze Tokarczuk w brzezińskiej bibliotece

Znajdziemy tu krótką biografię autorki, wykaz jej dzieł, a także liczne artykułu prasowe i zdjęcia poświęcone temu tematowi m.in. wspólną fotografię Olgi Tokarczuk z królem Szwecji Karolem Gustawem XVI.

Olga Tokarczuk jest autorką utworów głównie o tematyce psychologicznej, w którym to kierunku także się kształciła. – W jej książkach na plan pierwszy wysuwają się nie zdarzenia, lecz sposób pojmowania świata przez bohatera, jego odczucia i wyobrażenia, a wiele sformułowań wymaga metaforycznego odczytania – wyjaśnia Maria Mroczkowska z Czytelni dla Dorosłych, która przygotowała ekspozycję. Nie znajdziemy tu książek Olgi Tokarczuk, gdyż aktualnie cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem czytelników brzezińskiej biblioteki.

Warto tu wspomnieć, że 23 lata temu 9 grudnia 1996 r. literacką nagrodę Nobla odebrała Wisława Szymborska, a 49 lat temu w 1980 r. Czesław Miłosz. W 1905 r. otrzymał ją Henryk Sienkiewicz, a w 1924 r. Władysław Reymont. Nagroda ta jest wręczana zawsze w grudniu, gdyż 10 grudnia 1896 r. zmarł Alfred Nobel – fundator tej nagrody. Jest ona przyznawana od 1901 roku w pięciu kategoriach za wybitne osiągnięcia – w dziedzinie fizyki, w dziedzinie chemii, w dziedzinie biologii, w dziedzinie literatury i za działalność na rzecz pokoju na świecie, a od 1969 roku także za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ekonomii. W latach 1901–2019 w dziedzinie literatury wyróżnionych nią zostało już 116 osób.