Wystawa ceramiki z Gałkówka

  • Post category:Aktualności
1 - Wystawa ceramiki z Gałkówka

Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Tuwima w Brzezinach zaprasza na wystawę ceramiki Pani Marty Koronkiewicz w dniach od 18.06 do 10.07.2020 r.
Jak wyjaśnia autorka prac pierwsze przedmioty ulepiła z gliny, którą samodzielnie wykopała u siebie na podwórku. Następnie przeszedł okres studiów, pracy i wychowywania dzieci, a ponieważ nie mogła za bardzo „ruszyć się z domu” (ma czwórkę dzieci), pomyślała, żeby znaleźć coś, co może wykonywać w domu, a jednocześnie trochę zarabiać i tak stworzyła “Enio” – małą pracownię ceramiczną z Gałkówka – Parceli. Jej ulubionym motywem jest przyroda: liście, kwiaty, trawy. Rośliny, które znajduje w lasach, polach i łąkach Gałkówka. Utrwala je w glinie. Przedmioty wykonuje ręcznie, nie stosuje koła garncarskiego, ani form ceramicznych. Dlatego jej wyroby nie są idealne w kształcie, co właśnie jest cechą ręcznego formowania. Na wykonanie jednego przedmiotu potrzebuje od dwóch do trzech tygodni. Niektóre przedmioty maluje angobami (delikatna powłoka z białej lub barwionej glinki nakładana na wyrób przed wypaleniem), a niektóre tlenkami.
Stara się, żeby ceramika była tworzona, a potem pakowana i wysyłana zgodnie z filozofią Zero Waste, Less Waste. Nie wytwarza odpadów z gliny a gotowy przedmiot pakuję w papier i przewiązuję naturalnym sznurkiem. Przesyłkę wysyła w używanym kartonie. Marta Koronkiewicz miała już wystawę w gałkowskim muzeum, wyjażdża też na jarmarki oraz prowadzi stronę na Facebooku i Instagramie.

Strona FB Pani Marty:
https://www.facebook.com/EnioArtCeramics/

Marta Koronkiewicz 1024x768 - Wystawa ceramiki z Gałkówka