ACADEMICA w brzezińskiej bibliotece

logo Academica - ACADEMICA w brzezińskiej bibliotece

Warto wiedzieć, że w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezinach znajduje się terminal obsługujący projekt „ACADEMICA”, czyli cyfrową międzybiblioteczną wypożyczalnię książek i czasopism naukowych, która umożliwia dostęp do ponad 3 mln publikacji naukowych.

„ACADEMICA” to projekt oparty na repozytorium Cyfrowym Biblioteki Narodowej w ramach zadania „Cyfrowa Wypożyczania Publikacji Naukowych Academica”, które było realizowane przez Bibliotekę Narodową, pod egidą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i przy współpracy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej w latach 2010-2014. Oficjalne otwarcie systemu miało miejsce 18 grudnia 2014 r.

Najważniejsze kategorie dostępne w ACADEMICE to:

– podręczniki

– monografie

– czasopisma naukowe z wykazu czasopism punktowanych przez MNiSW

– lektury na olimpiady przedmiotowe

– publikacje digitalizowane na podstawie sugestii użytkowników

– zbiory POLONY, czyli polskiej biblioteki cyfrowej, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.

Publikacje nie chronione prawem autorskim lub licencjonowane dostępne są dla każdego użytkownika Internetu bez żadnych ograniczeń. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanych terminalach w bibliotekach należących do systemu ACADEMICA.

Taki właśnie terminal jest dostępny w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezinach w Czytelni dla Dorosłych w godzinach pracy biblioteki tzn. aktualnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16.