10 lat współpracy międzynarodowej Brzezin

  • Post category:Aktualności

Od 1 września w naszej bibliotece można oglądać wystawę poświęconą 10-leciu międzynarodowej współpracy Brzezin z miastami partnerskimi – francuskim Saint-Alban i włoskim Salgareda, którą organizuje stowarzyszenie Partnerstwo Ziemi Brzezińskiej. Ekspozycja została sfinansowana przez samorząd miasta Brzeziny.

20200901 112129 1024x768 - 10 lat współpracy międzynarodowej Brzezin

Ta współpraca trzech miast rozpoczęła się od podpisania stosownego porozumienia z wymienionymi wyżej zagranicznymi samorządami. Następnie została poszerzona ona w ramach sieci szkół o Europie, kiedy to miała miejsce wymiana młodzieży. Kolejnym krokiem była wspólna realizacja projektu, „Jaka edukacja dla przyszłych obywateli Europy”, w ramach, którego zorganizowano cykl seminariów w każdym z krajów uczestniczących w projekcie. Drugi realizowany projekt nosił tytuł „Integracja, imigracja, pamięć europejska, trudne pytania, jak żyć razem” i związany był z masowym napływem uchodźców do Europy. Obecnie współpraca ta odbywa się w ramach międzynarodowego stowarzyszenia Sieć Miast i Gmin Obywateli Europy, które obejmuje miasto i gminę Brzeziny, 5 samorządów z Francji, 4 z Włoch, 2 z Portugalii i po jednym z Hiszpanii i Rumunii.

– To nie jest tylko współpraca miast, ale to jest współpraca przede wszystkim ludzi, jeśli wyjeżdżamy to gościmy u zagranicznych rodzin, które następnie przyjmujemy w naszych domach – wyjaśnia – Renata Nowak – prezes Stowarzyszenia Partnerstwo Ziemi Brzezińskiej, a jednocześnie wiceprezes stowarzyszenia Sieci Miast i Gmin Obywateli Europy. W przygotowaniu jest już kolejny międzynarodowy projekt, którego tematem ma być klimat i dbałość o środowisko. Osoby zainteresowane udziałem w nim mogą się kontaktować poprzez Facebookowy profil Partnerstwa Ziemi Brzezińskiej, telefonicznie tel. 609-117-712 lub mailowo – nowakrenataanna@gmail.com.

Podsumowanie 10 lat współpracy międzynarodowej można natomiast obejrzeć na wystawie w brzezińskiej bibliotece, która tu będzie gościć do 22 września, skąd zostanie przewieziona do Urzędu Miasta Brzeziny.

20200901 124502 1024x768 - 10 lat współpracy międzynarodowej Brzezin
20200901 124425 1024x768 - 10 lat współpracy międzynarodowej Brzezin