100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Baczynski wystawa 300x225 - 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Dzisiaj przypada 100. setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów, patrona roku 2021. Nie zapomnieli o tym pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzezinach przygotowując stosowną ekspozycję w tym zakresie, na której znajdziemy ilustrowane zdjęciami informacje biograficzne oraz zbiory wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dostępne w naszej bibliotece.

Krzysztof Kamil Baczyński — to poeta okresu wojny, podchorąży armii krajowej, podharcmistrz szarych szeregów, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia „Kolumbów”. Już w czasie gimnazjalnym Baczyński odznaczał się wielkim znawstwem literatury, w tym francuskiej. W późniejszych latach pisał także wiersze po tym języku. W okresie okupacji niemieckiej ogłosił 4 tomiki poezji: „Zamknięty echem” (lato 1940), „Dwie miłości” (jesień 1940), „Wiersze wybrane” (maj 1942), „Arkusz poetycki Nr 1” (1944) i i składkę „Śpiew z pożogi” (1944) oraz wiele utworów w prasie konspiracyjnej. Jego wiersze pojawiły się także w antologiach poezji wydawanych konspiracyjnie: w „Pieśni niepodległej” (1942) i „Słowie prawdziwym” (1942).

Zginął 4 sierpnia 1944 r jako żołnierz batalionu „Parasol”. Po śmierci został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, a 2 lata temu na mocy postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości naszego narodu. Krzysztof Kamil Baczyński jest patronem licznych szkół, bibliotek, drużyn harcerskich i innych instytucji. Jego życie i twórczość Baczyńskiego stały się tematem kilku filmów.