Poznajemy nasze okolice wspólnie. Mroga.

  • Post category:Aktualności
158437498_273260047507270_5095646218133657786_n

Kolejne ciekawe miejsca w ramach akcji: Poznajemy nasze okolice wspólnie.Akcja polega na rozpowszechnianiu ciekawych informacji i zdjęć o miejscach wartych odwiedzenia i zobaczenia, które miał okazję ktoś zobaczyć i chcę się podzielić wiedzą i informacjami z tych turystycznych wypraw.Zatem jeśli ktoś był pieszo, samochodem czy też innym środkiem lokomocji, w jakiejś miejscowości w powiecie brzezińskim i chciałby ja polecić innym, zapraszamy do kontaktu z nami za pośrednictwem FB (Messenger).Mroga – rzeka przepływająca przez teren Stowarzyszenia. Źródła rzeki znajdują się na północno-wschodniej krawędzi Wzniesień Łódzkich, na wysokości 200,5 m n.p.m. Hydrolodzy wskazują, że właściwe źródła zasilające znajdują się w pobliżu Gałkówka-Kolonii. Całkowita długość rzeki (od źródeł do ujścia) wynosi około 60 km.

Dziś zdjęcia p. Marcina Gutowskiego.

Tekst również p. Marcina.

Gdzie zaczyna się Mroga? Wg jednych map źródła są gdzieś w Jordanowie. Wg innych aż gdzieś w lesie wiączyńskim na wysokości Eufeminowa. Na pewno jednym ze źródłowych dopływów Mrogi jest bezimienny ciek rozpoczynający się od stawu w lesie wiączyńskim obok Małczewa. Jest to leśny zbiornik retencyjny zbierający wodę ze źródlisk Rezerwatu Wiączyń. Zbiornik jest mało popularny wśród spacerowiczów i dzięki temu można w spokoju podziwiać naturę. Woda ze zbiornika odpływa sztucznym dziś rowem przez dolinkę pod charakterystycznymi zakrętami na drodze z Brzezin do Andrespola i w Gałkówku-Kolonii łączy się z rowem płynącymi od Jordanowa. Dalej płyną już razem jako Mroga. A tak leśne źródła i zbiornik prezentują się zimą…

Więcej zdjęć w galerii.

Akcja jest pod patronatem medialnym Strefy Rowerowej Brzeziny, Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK w Łodzi oraz Starostwa Powiatowego w Brzezinach.

patronat
logo-CFK-PTTK
unnamed