W dolinie Mrogi – Czesław Dyr oraz Grzegorz Panek

…. Opisywana krawędź doliny Mrogi jest jedną z największych atrakcji geograficznych naszej pięknej i ciągle mało znanej podbrzezińskiej krainy.

158797622_273282130838395_6815081477353950396_n

…..Poznajemy nasze okolice wspólnie.

Akcja polega na rozpowszechnianiu ciekawych informacji i zdjęć o miejscach wartych odwiedzenia i zobaczenia, które miał okazję ktoś zobaczyć i chcę się podzielić wiedzą i informacjami z tych turystycznych wypraw.Zatem jeśli ktoś był pieszo, samochodem czy też innym środkiem lokomocji, w jakiejś miejscowości w powiecie brzezińskim i chciałby ja polecić innym, zapraszamy do kontaktu z nami za pośrednictwem FB (Messenger).

Tekst – Grzegorz Panek

Zdjęcia – Czesław Dyr.

W dolinie Mrogi powyżej zbiornika Rogów na południowym brzegu rzeki możemy podziwiać niezwykłą formę rzeźby dolinnej- niemal pionową, wysoką na 14 metrów wysokości względnej krawędź. Jest to najwyższa i najbardziej wyrazista forma tego typu w całym biegu Mrogi. Do jej powstania doprowadziła erozja boczna rzeki. Mroga w tym miejscu szerokim zakolem zmienia kierunek ze wschodniego na północny. Po utworzeniu zbiornika Rogów nurt rzeki osłabł i erozja boczna praktycznie zaniknęła. Jednak u podnóża zbocza cały czas biją liczne źródła, które podmywają stromy stok sprawiając, że ten cały czas się cofa w wyniku procesów osuwiskowych. Erodowany stok jest zbudowany z piaszczysto-żwirowych osadów polodowcowych. Grubsze okruchy skalne, których nie była w stanie unieść woda płynąca tworzą u podnóża, porośnięte mchem, malownicze głazowiska. Warto ostrożnie zejść po stromym zboczu, żeby przyjrzeć się z bliska skałom, które powstały miliony lat temu a na polską ziemię przybyły jako pasażer na gapę ze Skandynawii w cielsku lądolodu. Z góry zbocza wczesną wiosną rozciąga się fantastyczny widok na rozlewiska w dnie doliny. Miejsce to jest chronione jako tarlisko ryb bytujących w zbiorniku Rogów. Opisywana krawędź doliny Mrogi jest jedną z największych atrakcji geograficznych naszej pięknej i ciągle mało znanej podbrzezińskiej krainy. Zdjęcia również z ruin młyna wodnego na Mrodze w Jasieniu.

Więcej zdjęć

Nie czytaliście Państwo innych postów z naszej akcji Poznajemy nasze okolice wspólnie ? Nic straconego, opublikowaliśmy wszystkie, które się do tej pory ukazały na naszej stronie internetowej.
Bezpośredni link: https://mbp-brzeziny.eu/punkty-informacyjne/punkt-informacji-turystycznej/poznajemy-nasze-okolice-wspolnie/

Akcja jest pod patronatem medialnym Strefy Rowerowej Brzeziny, Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK w Łodzi oraz Starostwa Powiatowego w Brzezinach.

patronat
logo-CFK-PTTK
unnamed