Szlak kapliczek na wakacje – poznajemy swoje okolice wspólnie

szlak-kapliczek-mapa
Szlak kapliczek na wakacje – mapa

Turystyka rowerowa to ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Miejska Biblioteka Publiczna w Brzezinach wraz z Strefą Rowerową Brzeziny proponuje podróż wokół Brzezin szlakiem kapliczek i krzyży przydrożnych.
Rozpoczyna się ona od kapliczki w Kędziorkach i wiedzie następnie przez Tworzyjanki, Bronowice, Michałów, Olszę, Mrogę Dolną, Syberię, Tadzin, Grzmiącą, ulicę Strykowską w Brzezinach, kończąc się przy kapliczce na ulicy Polnej. Historia wielu z tych kapliczek jest niezwykle ciekawa.

Szlakiem-przydroznych-kapliczek-1
Szlakiem-przydroznych-kapliczek-1

Badali ją m.in. uczniowie ze szkół powiatu brzezińskiego w ramach projektu Fundacji Edukacyjnej 4H. pod nazwą „Szlakiem kultury i tradycji wsi polskiej”. Efektem tego było kilka wydawnictw z opisem kapliczek. Dla przykładu można się z nich dowiedzieć, że na wstępie opisywanego szlaku w Kędziorkach stoi jedyna w gminie Brzeziny kapliczka brogowa. Figura Maryi z Dzieciątkiem na rękach jest tam umieszczona pod dachem wspartym na 4 drewnianych słupach. Według opowieści kapliczka ta pierwotnie stała w innym miejscu na skrzyżowaniu dróg wiodących do Lisowic i Sadowej, ale podczas wojny, kiedy Niemcy chcieli zniszczyć kapliczkę ukryto osobno tułów i głowę Maryi, która odpadła. Po wojnie ustawiono ją na aktualnym miejscu, bo górka, na której pierwotnie stała powoli się obsuwała.


O kapliczkach, krzyżach i figurach przydrożnych w województwie łódzkim pisali też Piotr Wypych i Andrzej Białkowski w książce pt. „Pejzaż wszystkich świętych – rekonstrukcja krajobrazu kulturowego” wydanej przez Łódzki Dom Kultury. „W tradycyjnym wiejskim krajobrazie ingerencja człowieka w otaczający świat był zgodna z naturą, często harmonizowała z pejzażem i podkreślała jego cechy, między innymi przez układ zabudowy, oddziaływania na najbliższe otoczenie siedlisk ludzkich oraz specyfikę małej architektury. Wszystko to kształtowało krajobraz charakterystyczny dla danego regionu, (…) w którym szczególną rolę odgrywały formy małej architektury sakralnej – kapliczki i krzyże przydrożne”, które „przez wieki stanowiły o niepowtarzalności polskiego krajobrazu” – czytamy we wstępie do tej pozycji.


W gminie Brzeziny i jej okolicach, historia wiejskich kapliczek i krzyży przydrożnych jest jeszcze mało opracowana, a jest ich naprawdę wiele. Może więc, któryś z mieszkańców ziemi brzezińskiej, bądź turysta, który wyruszy prezentowanym szlakiem kapliczek lub może całkiem innym, pozna ich historię i podzieli się informacjami z pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzezinach, bądź członkami Strefy Rowerowej Brzeziny. Z chęcią później opublikujemy te informacje na naszych stronach internetowych i profilach na Facebooku. Czekamy ma odzew w tym temacie poprzez messengera biblioteki, e-maila: biblioteka@mbp-brzeziny.eu lub telefonicznie pod nr telefonu: 46-874-21-93.


Akcja „Poznajemy nasze okolice wspólnie” prowadzona jest pod patronatem medialnym Burmistrza Miasta Brzeziny, Strefy Rowerowej Brzeziny, Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK w Łodzi oraz Starostwa Powiatowego w Brzezinach.
Miejska Biblioteka Publiczna w Brzezinach już dziś dziękuje wszystkim osobom, które się włączyły do tej akcji. Zapraszamy do jej bieżącego śledzenia na profilu Biblioteki na Facebooku, ponieważ to nie jest jeszcze koniec …
Nie czytaliście Państwo innych postów z naszej akcji Poznajemy nasze okolice wspólnie ? Nic straconego, opublikowaliśmy wszystkie, które się do tej pory ukazały na naszej stronie internetowej.
Bezpośredni link: https://mbp-brzeziny.eu/punkty-informacyjne/punkt-informacji-turystycznej/poznajemy-nasze-okolice-wspolnie/

Galeria zdjęć

Zdjęcia Krzyszof Wątorowski

LGD Stowarzyszenie Mroga: Gratulujemy ciekawych przedsięwzięć i inicjatyw. Życzymy dalszych sukcesów, a tymczasem przyznajemy zieloną odznakę za inicjatywy związane z rzeką Mrogą oraz szlakiem kapliczek. Brawo. Promujmy nasz wspólny region wszędzie, gdzie się tylko da!

199722240_5984189574926233_3259151145680820591_n