01.09.2021 r. przypada 82. rocznica wybuchu II wojny światowej – największej i najkrwawszej wojny w historii ludzkości

  • Post category:Aktualności
Miejska-Biblioteka-Publiczna-im.-Juliana-Tuwima-w-Brzezinach-1
Miejska-Biblioteka-Publiczna-im.-Juliana-Tuwima-w-Brzezinach-1

82 lata temu, 1 września 1939 r., wybuchła II wojna światowa. Była to największa i najkrwawsza wojna w historii ludzkości, w której Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.

Trwała od 1 września 1939 roku do 8 maja 1945 roku, a w Azji do 2 września 1945 roku. Działania wojenne prowadzono w Europie, Afryce, Azji oraz oceanach. Dokładna liczba ofiar II wojny światowej nie jest znana. Według różnych szacunków mogło w niej zginąć od 50 do ponad 70 mln ludzi.

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku od ataku Niemiec na Polskę. 3 września w stanie wojny z Niemcami były już Francja i Wielka Brytania.

Stronami konfliktu w II wojnie światowej były Państwa Osi, czyli głównie Niemcy, Włochy i Japonia. Przeciwko nim walczyli alianci, czyli m.in. Wielka Brytania, Francja, Polska, a od 1941 roku USA i ZSRR.

Wcześniej ZSRR na mocy tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow dokonały razem z Niemcami podziału strefy wpływów w Europie Środkowowschodniej. Efektem tego był atak ZSRR na Polskę dokonany 17 września 1939 roku.

O wydarzeniach z 1 września 1939 roku można przeczytać w książkach dostępnych w naszej brzezińskiej Bibliotece

Bezpośredni link

więcej informacji na stronie Muzeum II Wojny Światowej

więcej informacji na stronie Muzeum Historii Polski