Muzeum form geomorfologicznych nad Mrogą

  • Post category:Aktualności
frank-lloyd-wright
frank-lloyd-wright

Zdjęcia z lotu ptaka: Łukasz Kowalski

Tekst i pozostałe zdjęcia: Grzegorz Panek

Dolina rzeki Mrogi, jak przystało na perłę w przyrodniczej koronie Ziemi Brzezińskiej, już kilka razy była tematem postów w ramach akcji „Poznajemy nasze okolice wspólnie”. Najciekawsze fragmenty doliny ze względu na podmokłe, zabagnione dno formy oraz bujną roślinność są dość trudne w eksploracji dlatego dziś prezentujemy miejsce, do którego można dotrzeć suchą stopą i które powinien odwiedzić każdy turysta szukający w okolicach Brzezin przyrodniczych osobliwości. Swoiste „Muzeum form geomorfologicznych” znajduje się około 1,2 kilometra na północny- zachód od Dinoparku w Kołacinku na prawym brzegu Mrogi. Na niewielkiej powierzchni możemy podziwiać:

-kręte koryto rzeki wijącej się malowniczo po płaskim zalewowym dnie doliny (zdjęcie 1 i 2)

– płytkie kamieniste bystrze o silnym nurcie charakterystyczne dla górskich potoków, którym czasem przemykają dorodne pstrągi (zdjęcie 3),

-głęboki na 11 metrów zalesiony wąwóz o klasycznym V-kształtnym profilu poprzecznym rozcinający stok doliny Mrogi, którego dnem po ulewnych opadach lub wiosennych roztopach płynie okresowy, wartki strumyk.  Jest to najgłębsza forma tego typu w rejonie Brzezin (dla porównania szerzej znane Parowy Janinowskie mają maksymalnie 8-9 metrów głębokości). Szczególnie latem spacer górą wzdłuż krawędzi krętego, zacienionego wąwozu dostarcza niezapomnianych wrażeń (zdjęcie 4 i 5).

-niewielkie źródło bijące u wylotu wąwozu spod korzeni drzewa (zdjęcie 6)

-pionowe zbocze usuwiska, w którym  gniazdują jaskółki brzegówki (zdjęcie 7)

To miejsce skrywa jeszcze ponurą tajemnicę związaną z ostatnią wojną. Po lewej stronie od wylotu wąwozu natkniemy się na metalowy krzyż (zdjęcie 8). Według relacji mieszkanki Kołacina, która przeżyła okupację krzyż upamiętnia młodego człowieka zastrzelonego przez niemiecką straż graniczną podczas próby przekroczenia granicy pomiędzy Generalną Gubernią a Krajem Warty, która w latach II wojny światowej biegła rzeką Mrogą.

Więcej zdjęć

Poznajemy nasze okolice wspólnie.


Akcja polega na rozpowszechnianiu ciekawych informacji i zdjęć o miejscach wartych odwiedzenia i zobaczenia, które miał okazję ktoś zobaczyć i chcę się podzielić wiedzą i informacjami z tych turystycznych wypraw.
Zatem jeśli ktoś był pieszo, samochodem czy też innym środkiem lokomocji, w jakiejś miejscowości w powiecie brzezińskim i chciałby ja polecić innym, zapraszamy do kontaktu z nami za pośrednictwem FB (Messenger).
Nie czytaliście Państwo innych postów z naszej akcji Poznajemy nasze okolice wspólnie ? Nic straconego, opublikowaliśmy wszystkie, które się do tej pory ukazały na naszej stronie internetowej.
Bezpośredni link: https://mbp-brzeziny.eu/…/poznajemy-nasze-okolice…/

Akcja jest pod patronatem medialnym Burmistrza Miasta Brzeziny, Strefy Rowerowej Brzeziny, Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK w Łodzi oraz Starostwa Powiatowego w Brzezinach.