Rocznica urodzin Ignacego Krasickiego i Charlesa Dickensa

3 lutego minie 287 lat od czasów narodzin Ignacego Krasickiego, a 7 lutego 210 lat od narodzin Charlesa Dickensa. Nie zapomnieli o tych datach pracownicy Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzezinach przygotowując stosowną ekspozycję w tym temacie. Znaleźć można na niej informacje biograficzne oraz książki przeznaczone dla dzieci autorstwa Ignacego Krasickiego i Charlesa Dickensa, które znajdują się w zasobach naszej biblioteki.

Ignacy Krasicki – (ur. 3 lutego 1735 w Dubiecku, zm. 14 marca 1801 w Berlinie) – nazywany był „księciem poetów polskich”. Był jednym z głównych przedstawicieli polskiego oświecenia. To bowiem także prozaik, publicysta i encyklopedysta. Od 1767 pełnił funkcję biskupa warmińskiego, a od 1795 – gnieźnieńskiego. Od 1795 r. aż do śmierci był także Prymasem Polski. Zadebiutował późno w wieku około 40 lat strofą – Hymn do miłości Ojczyzny, która później przez długie lata pełniła rolę hymnu narodowego. Był twórcą pierwszej polskiej powieści nowożytnej – „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki,” autorem poematu „Monachomachia” oraz słynnego zbioru „Bajek i przypowieści”.

Charles Dickens – (ur. 7 lutego 1812, zm. 9 czerwca 1870) – był uznawany za za najwybitniejszego przedstawiciela angielskiej powieści społeczno-obyczajowej w drugiej połowie XIX w.. W licznych swych książkach dał wyraz wrażliwości na niesprawiedliwość i krzywdę ludzką. Realistyczny i drobiazgowy opis środowisk społecznych zespalał z romantyczną atmosferą baśniowości oraz liryzmem. Napisał m.in. powieści: Klub Pickwicka, Oliver Twist, David Copperfield, Ciężkie czasy oraz słynne opowiadanie „Opowieść wigilijna”.

Krasicki_i_Dickens
Ekspozycja o Ignacym Krasickim i Charlesie Dickensie