Cmentarz katolicki znajduje się przy zbiegu ul. Łódzkiej i M. Kopernika. Dokładny czas jego powstania nie jest znany. W 1852 r. cmentarz rozszerzono włączając doń cmentarz ewangelicki. Prawdopodobnie w tym samym czasie powstał tu cmentarz dla prawosławnych, położony w płn.-wsch. jego stronie. Były na nim mogiły żołnierzy rosyjskich poległych w listopadzie 1914 r. w bitwie z Niemcami pod Brzezinami. Teren zniwelowano, podzielono na kwatery, zasadzono drzewa. Pośród istniejących nagrobków i płyt znajduje się ok. 25 obiektów pochodzących z lat 1900-1939, a charakteryzujących się walorami zabytków.

cmentarz katolickiCmentarz katolicki w Brzezinach

Cmentarz żydowski w Brzezinach znajduje się przy ulicy ul. Reymonta, w północnej części współczesnego miasta. Jest ogrodzony niewysokim murkiem. W czasie okupacji hitlerowcy na terenie kirkutu urządzili kopalnię piasku. Dziś nie ma tu już śladu po nagrobkach. Pochowane tu osoby upamiętnia niewielki pomnik.

cmentarz_zydowskiCmentarz żydowski w Brzezinach

Cmentarz ewangelicki usytuowany jest przy szosie wiodącej do Łowicza. Pierwotny cmentarz ewangelicki zlokalizowano przy cmentarzu katolickim z nadania ziemi przez Izabellę Ogińską w 1816 r. W 1867 r. cmentarz rozszerzono o ziemię darowaną przez ewangelików, a w 1870 r. otoczono murem ceglanym. Znaczna ilość grobów i nagrobków jest zniszczona lub usunięta. Znajdują się tu mogiły żołnierzy niemieckich poległych w listopadzie 1914 r. podczas bitwy pod Brzezinami z wojskami rosyjskimi.

więcej informacji

cmentarz_ewangelickiCmentarz ewangelicki w Brzezinach