Kościół parafialny p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża

Należy do najcenniejszych zabytków Brzezin. Parafia istniała tutaj już od 1139 roku. Sama świątynia zbudowana została w czternastym wieku, a ufundowana w 1321 roku. Wielokrotnie przerabiana i odnawiana zachowała w sobie harmonijne połączenie elementów gotyku, renesansu i baroku. Kopuła z latarnią wzorowana jest na bazylice św. Piotra w Rzymie. Organy barokowe z drugiej połowy XVII wieku pochodzą z Nowego Sącza. Z zabytków ruchomych na podziw zasługują: dwie gotyckie kropielnice, obraz Chrystusa na krzyżu z Matką Boską i św. Janem z pierwszej połowy XVIII wieku, rzeźba św. Mikołaja z Bari z początków XVI wieku, a także rzeźba Chrystusa w Ogrójcu oraz relikwiarz srebrny w kształcie krzyża z herbem Brzezin i datą 1628 roku i monstrancja wieżyczkowa z pierwszej połowy XVII wieku. Z kościołem wiąże się postać jednego z największych pisarzy XVI wieku – Andrzeja Frycza Modrzewskiego, który był niegdyś proboszczem w Brzezinach.

Kościół i klasztor oo. Reformatów

Reformatów sprowadzono do Brzezin w 1627 roku. Pierwotny kościół i klasztor drewniany powstał w 1639 roku.Pierwotnie na tym samym miejscu stał klasztor i kościół drewniany, a obecny ufundowany przez Adama i Teofila Lasockich ukończono w 1 700 roku. Zabudowania te kilkakrotnie niszczone i odbudowywane, odrestaurowane zostały ostatecznie w latach 1947-1952. Kościół zachował barokowy charakter, w zwieńczeniu ściany frontowej zachował się stary, dziś już nieczynny zegar z XVII wieku. Za wejściem głównym – drzwi rzeźbione z datą 1754.

Drewniany kościół p.w. św. Anny

Został wzniesiony w 1719 r. Z istotniejszych zabytków w tym kościele wymienić trzeba obraz na ołtarzu głównym przedstawiający Świętą Trójcę, pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku, a także obrazy św. Walentego i św. Barbary. Znajdziemy tu także: kropielnice gotycką, rzeźby nieznanej świętej z pierwszej połowy XVII wieku oraz Anioła z chustą św. Weroniki. Wewnątrz warto również zwrócić uwagę na cenny obraz w ołtarzu głównym, przedstawiający Świętą Trójcę, a także obrazy św. Walentego i św. Barbary.

Murowany kościół Ducha Świętego

Ufundowany w 1737 r. przez Józefa Lasockiego a budowę ukończono w 1750 roku. Data widnieje na frontonie. Kościół jest jednonawowy, z prezbiterium (część ołtarzowa) zwróconym na zachód. Nawa (wnętrze) jest prostokątna Podczas okupacji kościół został sprofanowany – Niemcy urządzili w nim garaż i bazę straży pożarnej. Wystrój wnętrza późnobarokowy, a w ołtarzu ciekawy obraz z XVII wieku przedstawiający Matkę Boską.

Muzeum Regionalne

Powstało w 1972 roku. Jego siedzibą jest budynek neogotycki w stylu angielskich pałacyków myśliwskich położony przy ul. Piłsudskiego 49. Muzeum posiada działy: Archeologii, Etnografii, Sztuki, Historii z Numizmatyką i Dział Oświatowy. Zgromadziło w nich 5200 eksponatów ilustrujących historię i kulturę regionu. Do najciekawszych należą: zabytki żelazne z okresu rzymskiego I – II w.n.e., skarb srebrnych monet XIV- XV-wiecznych z Dmosina, kolekcja brzezińskiego stroju ludowego, plecionkarstwo, kowalstwo artystyczne, zbiór obrazów malarki – prymitywistki Henryki Hakowej. Na szczególną uwagę zasługują zabytki krawieckie ilustrujące tradycyjne rzemiosło miasta. Należą do nich ciekawe egzemplarze maszyn do szycia z XIX i pocz. XX wieku, dawnych żelazek blokowych, węglowych z kominem i bez, na duszę, mosiężnych i żeliwnych, gazowych, na paliwo płynne, elektrycznych z użyciem miki i spirali oraz prasulce i nożyce. Różnorodność zbiorów muzealnych zachęca do odwiedzenia tego miejsca i poznawania kultury ziemi brzezińskiej.