Skumulowana baza REGIONALIA i REGIONALIA2 w wersji testowej dostępna jest tutaj
KOMPUTEROWY KATALOG ZBIORÓW MBP w systemie SOWA

– całość księgozbioru Oddziału dla Dzieci
– część księgozbioru Wypożyczalni dla Dorosłych
BIBLIOGRAFIA REGIONALNA POWIATU Brzezińskiego w systemie SOWA 2
W czytelni dla Dorosłych prowadzone są prace bibliograficzne w systemie SOWA2 obejmujące zakresem miasto Brzeziny i powiat brzeziński. W chwili obecnej na 25 bibliotek powiatowych naszego województwa jesteśmy 6 biblioteką tworzącą komputerową bibliografię regionalną. Gdy czytamy BIS możemy na bieżąco poznać życie naszego miasta. Żywot artykułów jest jednak krótki i wraz z kolejnym wydaniem, to co zostało wcześniej napisane idzie w zapomnienie. Nie całkiem jednak, gdyż czasem potrzebujemy sięgnąć do archiwalnego tekstu. Często tak na przykład czynią uczniowie i studenci przygotowujący się do zajęć lub piszący pracę na temat swojej miejscowości. Gdzie wtedy szukać właściwego wydania wśród kilkuset numerów? Oczywiście w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezinach, gdzie opracowuje się bibliografię regionalną.Jest to jednolity system dla całego województwa łódzkiego.

Program nadzorują pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łodzi. Dane do systemu wprowadza 30 bibliografów z WiMBP oraz bibliotek powiatowych. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezinach wprowadzane są informacje dotyczące artykułów z BIS, lecz także o tekstach związanych z powiatem brzezińskim w Expresie Ilustrowanym, Dzienniku Łódzkim czy Gazecie Wyborczej. Nie wprowadzane są jednak dane o wszystkich lokalnych artykułach w tych gazetach, gdyż wydawnictwa te opracowują także pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Łodzi, a wpisy nie powinny się powtarzać. Bibliografia Regionalna w województwie łódzkim tworzona jest od 2004 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Brzezinach posiada materiały prasowe dotyczące Brzezin począwszy od 1967 r. . Każdy z nich jest opisany i wskazany jest numer gazety, gdzie możemy go przeczytać. Dawniej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezinach artykuły dotyczące wydarzeń lokalnych były wycinane i naklejane na tekturowe podkładki. Od początku lat 90, gdy w Brzezinach pojawił się BIT zaczęto archiwizować gazety w pełnej formie.

Bibliografie Regionalne są naturalnym uzupełnieniem bibliografii narodowej, ponieważ jako jedyne traktują o danej miejscowości czy przekazują informację o lokalnym wydarzeniu – wskazano w Biuletynie Informacji Bibliotecznych i Kulturalnych. Każdego więc dnia Maria Witkowska zasiada do poszukiwań informacji na temat wydarzeń z powiatu brzezińskiego. To co odnajdzie może się okazać cenną informacją dla wielu osób nawet za wiele lat. W dobie internetu wkrótce w każdej chwili będziemy mogli się zapoznać się ze zbiorami bibliografii regionalnej województwa łódzkiego. Obecnie wersję testową tej bazy znajdziemy odwiedzając dział: Współpraca regionalna – Bibliografia Regionalna na stronie internetowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łodzi: www.wimbp.lodz.pl. Każdy z pewnością znajdzie coś interesującego w bibliografii regionalnej powiatu brzezińskiego.