Co warto zobaczyć w Unii Europejskiej (ranking według ilości odwiedzających)

1. Katedra Notre Dame w Paryżu – Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści „Katedra Marii Panny w Paryżu” francuskiego pisarza Victora Hugo. Katedra Notre Dame to arcydzieło gotyku. Jest to przykład bazyliki z galeriami i z podwójnymi nawami bocznymi. Notre Dame ma 130 m długości i 35 m wysokości w swoim najwyższym punkcie sklepienia. Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie, w miejscu po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX wieku. Kamień węgielny został wmurowany podczas wystawnej ceremonii w obecności samego papieża – Aleksandra III – w czerwcu 1163 roku. Jej budowa trwała blisko 200 lat do 1345 r.

Notre_Dame_Paryz
Katedra Notre Dame w Paryżu (Foto: DXR / Daniel Vorndran)

2. Disneyland Park, Marne-la-Vallee, Francja, co roku miliony ludzi zjeżdżają pod Paryż, aby zwiedzić wspaniałe krainy rodem z baśni i filmów wytwórni Disney’a. Bawić się tu można w 2 parkach tematycznych: Disneyland Park, który jest podzielony na 5 tematycznych krain oraz Walt Disney Studios z 4 strefami, odsłaniającymi kulisy produkcji filmów. Tematyczne krainy to: Główna Ulica – amerykańska ulica małego miasteczka z początku XX wieku, Pogranicze, czyli kraina Dzikiego Zachodu, Kraina Przygody – coś dla podróżników oraz odkrywców, Kraina Fantazji – najbardziej bajkowa z krain, przygotowana przede wszystkim dla najmłodszych oraz Kraina Odkryć – mocno „kosmiczna” i futurystyczna kraina.

Disneyland_Paryz
Disneyland w Paryżu (Foto:Saturne)

3. Bazylika Secre Coeur w Paryżu położona jest na malowniczym wzgórzu Monmartre. Do jej budowy zastosowano na elewacjach trawertyn (nazywany również białym granitem), stąd potoczna nazwa – biała bazylika. Wybudowano ją w w stylu historyzmu o cechach romańsko-bizantyńskich. Na dzwonnicy o wysokości 84 m. znajduje się jeden z największych dzwonów na świecie – ważący – 19 ton (jego serce waży 500 kg.). Wnętrze świątyni jest bardzo bogate w dekoracje malarskie i mozaikowe.

Bazylika_Secre_Coeur
Bazylika Secre Coeur w Paryżu (Foto:Tonchino)

4. Luwr, czyli dawny pałac królewski w Paryżu to obecnie jedno z największych muzeów świata. W kompleksie budynków o powierzchni ponad 60 tys. metrów kwadratowych zgromadzono ponad 350 tys. muzealiów od starożytności do około połowy XIX w. W ośmiu działach udostępniono publiczności około 10 proc zbiorów, a wśród nich takie dzieła światowego dziedzictwa np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Wenus z Milo, czy Mona Lisa Leonarda da Vinci.

Luwr
Luwr (Foto:Nitot)

5. Bazylika św. Piotra zbudowana została w latach 1506–1626, na miejscu starszej bazyliki wczesnochrześcijańskiej, którą ufundował cesarz Konstantyn Wielki. Bazylika watykańska jest obecnie drugim co do wielkości kościołem na świecie o powierzchnia 23 000 m. kw. Ma 11 kaplic, 45 ołtarzy i niezliczoną liczbę posągów. To wybitne dzieło architektury renesansu i baroku, które tworzyli ją i dekorowali najwięksi twórcy tego okresu m.in. Michał Anioł.

6. Rzymskie Koloseum jest jedną z najwspanialszych budowli antycznych, które dotrwały do naszych czasów. Ogromny amfiteatr o długości 188 m, szerokości 156 m i wysokości 48,5 m mógł pomieścić do 90 tys. widzów. Odbywały się tam walki gladiatorów, naumachie, czyli widowiska przedstawiające bitwy morskie oraz polowania na dzikie zwierzęta. Tradycja mówi też, iż w Koloseum mordowano chrześcijan w związku z czym Koloseum zostało ogłoszone w 1744 r jako miejsce ich męczeństwa i zaprzestano eksploatować je jako kamieniołom. 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony również jednym z siedmiu nowych cudów świata.

7.Wieża Eifla to najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, uznawany za symbol tego miasta. Jest najwyższą budowlą w Paryżu, a w momencie powstania była najwyższą budowlą na świecie. Na jej szczyt prowadzi 1665 stopni, ale można na szczęście skorzystać z windy. Wieżę zbudowano specjalnie na paryską wystawę światową w 1889 roku. Miała upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej oraz zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki.

8. Katedra w Kolonii to największy i najważniejszy kościół w niemieckiej Kolonii. Budowa obecnej gotyckiej świątyni rozpoczęła się w 1248 i trwała z przerwami ponad 600 lat do 1880, a po ukończeniu wież (około 1870) katedra była najwyższą budowlą świata. Obecnie jest drugą co do wysokości gotycką budowlą sakralną na świecie i trzecią co do wielkości katedrą świata pod względem powierzchni. Powierzchnia kościoła wraz z wieżami to bowiem aż 7000 m². Ma trzy nawy, 144 m długości, 86 m szerokości i 157 m wysokości.

9. Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes położone u podnóża Pirenejów, w południowo-zachodniej części Francji, jest światowym centrum pielgrzymek. Co roku odwiedza je 6 milionów pielgrzymów, w tym około 100.000 wolontariuszy i 80.000 chorych. Bazylika utrzymana w stylu neogotyckim powstała bowiem w miejscu objawienia Matki Boskiej. W sumie Sanktuarium obejmuje 22 obiekty kultu położone na 51 ha .

10. Sanktuarium św. Ojca Pio we Włoszech składa się ze starej części klasztornej i świątyni oraz nowego kościoła Matki Bożej Łaskawej. Nowy kościół pw. Świętego Pio wybudowano według projektu jednego z najsłynniejszych współczesnych architektów – Renzo Piano.

11. Pałac w Wersalu w 1682 stał się oficjalną rezydencją króla Francji przejmując rolę faktycznej stolicy kraju. Znajduje się w nim 2300 pomieszczeń, z których 1000 udostępnia się publiczności. Posiada bowiem łączną powierzchnię 63154 m2. Temu barokowemu obiektowi, nie dorównuje żaden inny pałac w Europie w szczególności w zakresie wewnętrznych zdobień. Wersal posiada także jeden z najpiękniejszych ogrodów świata.

12. Bazylika św. Marka największy i najważniejszy kościół w Wenecji. Wybudowana została w Wenecji przy placu św. Marka dla pochowania relikwii św. Marka. Fundatorem pierwszego kościoła był doża Angelo Partecipazio. Konsekracja odbyła się w 832 roku, ale już w 976, podczas powstania przeciwko doży Pietro IV Candiano pożar zniszczył kościół i Pałac Dożów. W latach 1063-1094 kościół został odbudowany. Wzorowano się wówczas na konstantynopolitańskim kościele św. Apostołów

13. Bazylika św. Franciszka we Włoszech – Imponująca bazylika św. Franciszka zaliczana do najpiękniejszych chrześcijańskich świątyń, składa się z dwóch kościołów – dolnego i górnego, pod którym mieście się jeszcze krypta. Bazylika została zbudowana na Wzgórzu Piekielnym (nazwa szczytu związana jest z wykonywanymi na nim wyrokami śmierci), podarowanym zakonowi przez mieszkańca Asyżu. Dzień po kanonizacji św. Franciszka, w dniu 17 lipca 1228, papież Grzegorz IX poświęcił miejsce budowy i zmienił nazwę wzgórza na Wzgórze Rajskie.

14. Forum Romanum to serce starożytnego Rzymu, gdzie wieki skupiało się całe jego życie polityczne, religijne i towarzyskie. Obecnie zostały z niego tylko ruiny. Ten najstarszy plac miejski w Rzymie był otoczony sześcioma z siedmiu rzymskich wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem.

15. W Muzeach Watykańskich można obejrzeć zbiory różnorodnych dzieł sztuki gromadzonych przez papieży przez całe wieki. Początki kolekcji związane są z kolekcją dzieł zgromadzonych przez Sykstusa IV i Juliusza II. Powiększone podczas pontyfikatów kolejnych papieży. Udostępnione publiczności już w 1787 roku w celu pogłębienia znajomości sztuki i kultury. Muzea Watykańskie są jednymi z najczęściej odwiedzanych muzeów świata

16. Kaplica Sykstyńska w Watykanie to papieska kaplica w Pałacu Watykańskim, której ściany i sufit zdobią wspaniałe freski, które tworzył latami m.in. Michał Anioł. Jest to prostokątne pomieszczenie o długości 40,93 m, szerokości 13,41 m i wysokości 20,70 m. Kaplica Sykstyńska słynęła z doskonałego, męskiego chóru. Była ona od początku była przeznaczona na ważniejsze uroczystości kościelne. Dawniej często odprawiano w niej msze św. Odbywa się tutaj konklawe, czyli wybór nowego papieża.

17. Centrum Georges’a Pompidou to ośrodek kulturalny, którego integralną częścią są muzeum sztuki współczesnej oraz biblioteka. Budynek wyróżnia się na tle innych oryginalną konstrukcją. W 1969 gdy nowo wybrany prezydent Francji, Georges Pompidou, podjął decyzję utworzenia centrum kulturalnego, ogłoszono bowiem międzynarodowy konkurs architektoniczny, w którym zwyciężył postmodernistyczny projekt Renzo Piano i Richarda Rogersa. Budowę rozpoczęto w 1972, a obiekt otwarto w 1977 r. W muzeum odbywają się cyklicznie wystawy rangi światowej.

18. Muzeum Orsay mieści w budynku dawnego dworca. Nigdzie indziej na świecie nie zgromadzono w jednym miejscu tylu wspaniałych płócien impresjonistów m.in. Moneta, van Gogha, Renoira. Ponadto znajduje się tu kolekcja m.in. rzeźb i fotografii i mebli. Zbiory zawierają głównie sztukę francuską z lat 1848–1918. Dzieła te są młodsze od tych, które prezentowane są w Luwrze, a starsze od zbiorów Centre Georges Pompidou.