Światowy Dzień Książki w bibliotece

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzezinach zaprasza na spotkania z książkami-pacynkami.
Są to innowacyjne książki, które mają wbudowane w swe kartki lalki – pacynki. Dzięki temu można stworzyć mini-teatrzyk. W zabawie tej uczestniczyły już dzieci z Przedszkola nr 1. Książki-pacynki to nie jedyne nowoczesne książki w brzezińskiej bibliotece. Jak wyjaśnia Maria Witkowska – kierownik Oddziału dla Dzieci – takimi nowościami są też książki opowiadające historie bez słów. Rolę narratora ma tu pełnić bowiem samo dziecko, które na podstawie obrazków tworzy własne historie. Książki te mają edukacyjny charakter, gdyż dzieci odkrywają tu różne tajemnice powiązane np. z wydarzeniami historycznymi. Inne ciekawą formą nowych książek są pozycje, gdzie dzieci mają znaleźć różnice w obrazkach, poznając tym samym np. tajniki przyrody. Te innowacyjne formy książki łączy fakt, że aktywną rolę odgrywa tu także rodzic, który jest swoistym przewodnikiem. – To taka wspólna, twórcza praca z dzieckiem i książką – wyjaśnia Maria Witkowska.
Na spotkaniach z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich nie zabraknie też informacji o dziejach tego święta, które sięga swą tradycją roku 1926 kiedy to wydawca z Walencji postanowił zorganizować pierwsze Święto Książki. Pierwotnie było ono obchodzone 7 października w dzień urodzin autora „Don Kichota”, ale ostatecznie zdecydowano się na 23 kwietnia – dzień urodzin i śmierci Szekspira, śmierci Cervantesa i Garcii de la Vegi, którzy odeszli z tego świata w 1616 roku. Magiczna legenda wiąże też 23 kwietnia z Narodowym Świętem Katalonii. Na pamiątkę pokonania smoka przez św. Jerzego mężczyźni obdarowują tego dnia kobiety różami, a zamian otrzymują książki… . Dzień Książki stał się oficjalnym świętem całej Hiszpanii w 1930 r, 34 lata później wydarzenie to obchodzone były już we wszystkich krajach hiszpańsko-języcznych, a w 1995 r. UNESCO ogłosiła, że 23 kwietnia będzie Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email