Ferie z sovoir – vivre

Pierwszy tydzień ferii w Miejskiej Bibliotece Publicznej przebiegał pod znakiem dobrego wychowania, czyli savoir-vivre. Z taką inicjatywą wyszły dwie studentki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi – Ilona Kościołek i Jolanta Kubicz, które w ramach pracy licencjackiej miały zrealizować projekt edukacyjny związany z kierunkiem studiów. Ponieważ kształcą się one na  kierunku Pedagogika ogólna – zintegrowana edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna, pomysł nauki savoir-vivre dzieci uczęszczających na biblioteczne ferie wydawał się odpowiedni. Udało się go zrealizować dzięki dyrekcji i pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej, którzy umożliwili Iwonie i Jolancie pracę z dziećmi w czasie zajęć. Spotkania trwały trzy, cztery godzinny dziennie, a frekwencja świadczy, że pomysł był doskonały. Zainteresowani inicjatywą studentek postanowiliśmy zapytać je o założenia projektu.

Tomasz Guzek, BIS: Skąd pomysł projektu z taką tematyką?

Ilona Kościołek, Jolanta Kubicz: Tematem naszego projektu był„savoir-vivre, czyli dobre maniery i wychowanie na co dzień”. Wybrałyśmy ten temat, ponieważ naszym zdaniem nauka savoir- vivre to inwestycja w przyszłość dziecka. Zasady dobrego wychowania należy zakorzeniać już od najmłodszych lat, by mieć pewność, że podczas rodzinnych spotkań, wyjazdów na wycieczkę czy zabawy z kolegami dziecko zachowa się właściwie.

Jak przedstawiała się tematyka zajęć?

Naszym projekcie pragnęłyśmy ukazać dzieciom zastosowanie dobrych manier w sposób naturalny, przyjemny i poprzez zabawę. Na każdy dzień  zaplanowałyśmydwa tematy do realizacji,w czasie 2-3 godzin. Znalazły się tu takie zagadnienia jak:

– kulturalne zachowanie w czasie przedstawiania, witania i żegnania

– magiczne słowa – proszę, przepraszam, dziękuję

– nauka ładnego zachowania się przy stole

– higiena osobista i ubiór

– poprawne zachowanie w czasie jazdy środkami komunikacji miejskiej

– zachowanie w miejscach publicznych – kino, teatr, sklep, biblioteka

– dobre zachowanie w szkole i w klasie

 

Jak projekt odebrały dzieci?

W zajęciach uczestniczyły dzieci w wieku szkolnym, które były bardzo aktywne i chętnie brały udział w różnego rodzaju zabawach ruchowych, plastycznych czy muzycznych. Wszystkie zabawy budziły ogromne zainteresowanie u dzieci, a w szczególności takie jak „Kalambury”, „Detektywi”, „Czarodziejskie słowa” itp. W czasie zajęć czytałyśmy dzieciom wiersze, opowiadania, dzieci rozwiązywały zagadki, krzyżówki. Przed zajęciami przeprowadzony został quiz, dzięki któremu dowiedziałyśmy się, jaka jest wiedza dzieci na temat „savoir-vivre”. Każde dziecko na koniec zajęć otrzymało medal „Mistrz dobrych manier”. Serdecznie dziękujemy dyrekcji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzezinach, że pozwoliła zrealizować nam ten projekt w swojej placówce oraz pracownikom Oddziału dla Dzieci za zorganizowanie grupy uczniów. Podziękowania składamy również dzieciom, które uczestniczyły w zajęciach. Życzymy im wielu sukcesów w szkole.