Błażej Torański odwiedził Brzeziny

Błażej Torański – znany dziennikarz i publicysta współpracujący m.in. z tygodnikiem „Do Rzeczy” – a wcześniej z „Dziennikiem Łódzkim”, „Wprost”, „Prawem i życie” i „Rzeczpospolitą, spotkał się 6 grudnia z brzezinianami w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Promował tu swoją najnowszą książkę pt. „Knebel. Cenzura w PRL-u.” Wcześniej był współautorem publikacji „Fabrykanci. Burzliwe dzieje rodów łódzkich przemysłowców.” Obecnie wydana książka zawiera 21 rozmów na temat cenzury ze znanymi postaciami tamtych lat – dziennikarzami, reżyserami, poetami, kompozytorami m.in. Krzysztofem Zanussim, Janem Pietrzakiem, Ernestem Bryllem, Marcinem Wolskim, czy prof. Lwem Starowiczem.
Na spotkaniu w Brzezinach Błażej Torański czytał fragmenty swojej książki, jak i opowiadał o historii i formach cenzury, przybliżał kim byli cenzorzy i jakie znane historie są z nimi związane, a także mówił o mechanizmach, jakie miały skłonić twórców, nie tylko do uległości, lecz również do współpracy z reżimem PRL-u. Nie zabrakło tu licznych pytań ze strony uczestników spotkania, wśród których była zarówno młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Iwaszkiewicza jak i starsze osoby dobrze pamiętające czasy sprzed 1989 r.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email