Spotkanie autorskie Marty Motyl

Marta Motyl jest kolejną pisarką, która odwiedziła w tym roku naszą bibliotekę. Niedawno gościła u nas bowiem brzezinianka – autorka powieści obyczajowych –  Paulina Płatkowska wraz ze współautorką swoich książek Agnieszką Jeż oraz pisząca książki o tematyce historycznej –  Ewa Michalska.

Spotkanie z Martą Motyl – mieszkanką pobliskich Koluszek, odbyło się 17 maja, a uczestniczyli w nim uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brzezinach wraz z nauczycielką Karoliną Cendrowicz oraz mieszkańcy naszego miasta.
Jak opowiadała młoda, gdyż niespełna trzydziestoletnia pisarka, do zajęcia się literaturą skłoniło ją spotkanie z poetą, prozaikiem, eseistą i  felietonistą – Tomaszem Jastrunem. Pierwszym jej dziełem była powieść „KochAna. W pułapce anoreksji i bulimii”. Na podstawie tej książki powstał też monodramat Magdaleny Dębickiej, pod tytułem „Głodne Dziecko”, wystawiony w teatrze „Baza” w Warszawie. Na portalu lubimyczytac.pl powieść doczekała się ponad pół tysiąca opinii. „Książkę zdecydowanie polecam zarówno osobom interesującym się tematyką zaburzeń odżywiania, chętnym poznać tajniki myślenia i odczuwania osoby chorej, ale nie tylko. Na pewno będzie to dobra książka dla tych osób, które po prostu chcą zrozumieć” –  napisała jedna z czytelniczek. ” Książka Marty Motyl jest tak bardzo prawdziwa, że brakuje mi słów” – napisał ktoś inny.  O kolejnym jej dziele „Moc granatu” napisano  natomiast: „W swojej powieści autorka ukazuje nam nierozerwalny związek między ciałem, a psychiką. Kiedy choruje nasza dusza, choruje również ciało. W trakcie lektury autorka funduje nam wiele przeróżnych przeżyć i emocji.”, „Moc granatu to powieść bardzo odważna, intrygująca, pikantna oraz zmysłowa”. Podobne opinie wywołała  też trzecia książka Marty Motyl –  „Odcienie czerwieni”.   „Czerwień to niezwykle odważna i gorąca barwa, symbolizująca życie oraz skrajne uczucia” – piszą czytelnicy,  oceniając, że jest to „powieść mocno kontrowersyjna i zapewne u wielu osób, wywoła ona oburzenie”.
Na spotkaniu w Brzezinach Marta Motyl odpowiadała na wiele pytań dotyczących jej twórczości  mówiąc, że w książkach „podejmuje kwestie związane z dojrzewaniem, poszukiwaniem swojej tożsamości i miejsca, relacjami – spod znaku serca i klubu złamanych serc, problemami psychicznymi”. Jak wyjaśniała autorka ma ona w planach podejmowanie także innej tematyki, również na temat historii sztuki, którą ukończyła na Uniwersytecie Łódzkim.  Obecnie oprócz pisania książek, zajmuje się ona też współpracą  z instytucjami kultury oraz  artystami, pisząc teksty, które towarzyszą wystawom. Tworzy również opisy dzieł malarskich dla Fundacji „Audiodeskrypcja” udostępniane poprzez Internet osobom niewidomym i słabowidzącym. Więcej o  twórczości Marty Motyl można się dowiedzieć odwiedzając oficjalny profil pisarki na Facebooku o adresie: https://www.facebook.com/motyl.marta.  (Foto: Agata Grzelak)

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email