Reinhold Messner

Niedawno pisaliśmy o :

30 rocznicy śmierci Jerzego Kukuczki

o

Wandzie Rutkiewicz

o

Polscy himalaiści / Dariusz Jaroń

oraz o Piotrze Pustelniku

o Jacku Hugo Baderze

Czapins

Reinhold Messner już jako dziecko postanowił sobie, że będzie wspinaczem wszechczasów. Stało się to jego obsesją, która pchała go naprzód w realizowaniu kolejnych celów i ciągłego przesuwania granicy niemożliwego. Najlepszy himalaista świata, pierwszy człowiek, który stanął na wszystkich ośmiotysięcznikach, farmer, polityk. Dziś muzealnik. Niezależnie od tego, co robi, musi być w tym najlepszy. W nic nie wierzy, nikogo nie podziwia, niczego nie żałuje.

Bez możliwości uświadomienia sobie ryzyka, z którym wiąże się śmierć, przygoda jest niemożliwa – to jego motto.

Zdobycie Korony Himalajów i Karakorum zajęło mu 16 lat. Wejście na pierwszy ośmiotysięcznik – Nanga Parbat (8126 m) w 1970 r. okupił nie tylko wyniszczeniem fizycznym i odmrożeniami, ale przede wszystkim śmiercią młodszego brata Guenthera podczas zejścia. Ostatnią górą w kolekcji była w 1986 roku Lhotse (8516 m).

Rywalem w dokonaniach himalajskich, choć obydwaj nie lubili używać tego słowa, był Jerzy Kukuczka. Nie jest fanem masowej turystyki w górach najwyższych, korzystania z zaporęczowanych dróg przy wsparciu tragarzy i najnowszej technologii i tlenu.

Książka o tym himalaiście w naszej placówce

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email