Wystawa ilustracji fragmentów komiksu opowiadającym o Wandzie Rutkiewicz

  • Post category:Aktualności
ROK-2022-–-ROK-WANDY-RUTKIEWICZ
ROK-2022-–-ROK-WANDY-RUTKIEWICZ

Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Tuwima w Brzezinach zaprasza na wystawę „Wanda, 1943-1992″.

To prezentacja projektu Marcina Bałczewskiego i Jakuba Rotte poświęconego polskiej alpinistce i himalaistce Wandzie Rutkiewicz-Błaszkiewicz.

Na ekspozycji zobaczyć można ilustracje fragmentów komiksu opowiadającego o życiu Rutkiewicz, która jako pierwsza kobieta stanęła na szczycie K2. Za opracowanie merytoryczne ekspozycji odpowiadał Marcin Bałczewski, natomiast nad opracowaniem graficznym czuwał Jakub Rotte. Wystawa wpisuje się w obchody roku Wandy Rutkiewicz.

Wanda Halina Rutkiewicz-Błaszkiewicz (ur. 4 lutego 1943 w Płungianach, zaginęła 13 maja 1992 na stokach Kanczendzongi w Himalajach) – polska alpinistka i himalaistka, z zawodu elektronik, jedna z najwybitniejszych światowych himalaistek. Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Evereście, najwyższym szczycie Ziemi. 23 czerwca 1986 Wanda Rutkiewicz stanęła na szczycie K2 jako pierwsza kobieta.

2022 uznano rokiem Wandy Rutkiewicz. Wanda Rutkiewicz zyskała sławę, a jej wyczyny były znane na całym świcie. Jej osiągnięcia sportowe budziły podziw. 

Wstęp wolny.