129 rocznica urodzin Juliana Tuwima – patrona brzezińskiej biblioteki

Dziś mija 129 rocznica urodzin Juliana Tuwima – jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, pisarza i autora tekstów wielu piosenek – patrona naszej biblioteki.
Julian Tuwim patronem brzezińskiej biblioteki został w 1965 roku kiedy oddano do użytku jej obecną siedzibę przy ul. św. Anny. Zorganizowano wówczas także Oddział dla Dzieci. Urodzony w pobliskiej Łodzi Julian Tuwim o powiecie brzezińskim, wspominał m.in. w poemacie „Kwiaty polskie”, o czym możemy przeczytać w monografii „Brzeziny w literaturze”. Warto wiedzieć, że rok 2013 Sejm RP ustanowił rokiem Juliana Tuwima w 100 rocznicę jego debiutu poetyckiego. W tym roku obchodzić będziemy natomiast 70 rocznicę śmierci poety.
Julian Tuwim – urodzony 13 września 1894 w Łodzi, będąc jeszcze uczniem łódzkiego gimnazjum, pracował w piśmie „Pola esperantisimo”, gdzie dokonywał przekładów polskich wierszy na język esperanto. Zadebiutował w 1913 roku wierszem „Prośba” wydrukowanym w „Kurierze Warszawskim”. Studiował prawo i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, choć żadnego z kierunków nie ukończył. W latach 1916-19 współpracował z pismem studenckim „Pro arte et studio”. W 1918 roku założył kabaret literacki Pod Picadorem, a w 1920 grupę poetycką Skamander. Był współpracownikiem i kierownikiem kabaretów warszawskich, m.in. Qui pro Quo. Jest autorem licznych zbiorów poetyckich, m.in. „Czyhanie na Boga” (1918), „Sokrates tańczący” (1920), „Treść gorejąca” (1936), poematu „Kwiaty polskie” oraz popularnych wierszy dla dzieci, m.in. „Lokomotywa”, „Abecadło”, „Słoń Trąbalski”. Zmarł 27 grudnia 1953 roku w Zakopanem. Pochowany został na warszawskich Powązkach.

Tuwim_001
Ekspozycja o Julianie Tuwimie w brzezińskiej bibliotece