140 rocznica urodzin Janusza Korczaka

22 lipca minęła 140 rocznica urodzin Janusza Korczaka. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała wystawę poświęconą tej postaci. – To był niezwykły człowiek – ocenia Maria Mroczkowska, która przygotowała ekspozycję w Czytelni dla Dorosłych.
Janusz Korczak był zarówno lekarzem, pedagogiem, pisarzem, publicystą i działaczem społecznym. Był twórcą oryginalnego systemu pracy z dziećmi, opartego na „partnerstwie, samorządnych procedurach i instytucjach” oraz prekursorem działań na rzecz praw dziecka. Swój system wychowawczy wypracował w Domu Sierot, gdzie pełnił funkcję dyrektora. „Stary Doktor” jak go nazywano, był jedną z najbardziej znanych osób w Polsce, gdyż przez radio wygłaszał pogadanki o wychowaniu, których słuchano całymi rodzinami. Jego najbardziej znanym cytatem był słowa: „dziecko chce być dobre, jeśli nie umie naucz je, jeśli nie wie, wytłumacz, a jeśli nie może pomóż”. Zginął tragicznie w obozie w Treblince, gdzie znalazł się wraz ze swoim wychowankami po tzw. wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta. Współcześnie istnieje wiele organizacji poświęconych dokumentacji życia i myśli pedagogicznej Janusza Korczaka. Wybudowano też mu wiele pomników oraz ustanowiono go patronem licznych szkół. Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2012 ustanowiony był również Rokiem Janusza Korczaka.
Na wystawie w brzezińskiej bibliotece znajdziemy zarówno informacje biograficzne na temat Janusza Korczaka, zdjęcia ukazujące jego życie, książki, która napisał, jak i wydawnictwa poświęcone jego dokonaniom.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email