Setna rocznica Bitwy Warszawskiej

BITWA WARSZAWSKA 1024x768 - Setna rocznica Bitwy Warszawskiej

W tym roku mija setna rocznica Bitwy Warszawskiej zwanej też „Cudem nad Wisłą”. Była to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej stoczona między 13, a 25 sierpnia 1920 r. Nie zapomnieli o tym pracownicy naszej biblioteki przygotowując stosowną wystawę w tym zakresie.

Na ekspozycji prezentowanej przy Czytelni dla Dorosłych znajdziemy historię batalii, książki na jej temat oraz liczne fotografie ukazujące działania wojenne. Bitwa toczyła na rozległym obszarze sięgającym na południe po Włodawę nad Bugiem, a na północy po Działdowo. Ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce – lord Edgar Vincent D’Abernon nazwał ją „Osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”. Dzięki Bitwie Warszawskiej 15 października delegacje polskie i sowieckie zawarły w Rydze zawieszenie broni, a w marcu 1921 na jego bazie zawarty został traktat pokojowy, co w efekcie zdecydowało o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zahamowało marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Na polu bitwy zginęło 4500 polskich żołnierzy, 22 tysiące było rannych, a 10.000 zaginionych. Przypuszcza się, że po stronie sowieckiej było 25 tysięcy poległych lub ciężko rannych, 60 tys trafiło do polskiej niewoli, a 45 tys. żołnierzy sowieckich zostało internowanych przez Niemców.

Wystawę poświęconą temu wydarzeniu można oglądać w naszej bibliotece do końca sierpnia.